„Fakt”: Rewolucja w prawie karnym. Ziobro chce 15 dni więzienia za drobne przestępstwa

Redakcja
13.04.2018 15:38
Ziobro i więzienie
fot. Archiwum RadioZET.pl

Koniec z wyrokami w zawieszeniu za drobne przestępstwa. Zamiast tego 15 dni pobytu za kratami. Drastyczne zaostrzenie kar za najcięższe mordy czy gwałty — tak wygląda projekt rewolucji w prawie karnym, do którego dotarli reporterzy „Faktu”.

Reporterzy „Faktu” ustalili nieoficjalnie, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w ciągu kilku najbliższych dni ma przedstawić propozycję zmian w kodeksie karnym. To wyjątkowo zła wiadomość dla przestępców, ponieważ kary mają drastycznie wzrosnąć.

Koniec wyroków w zawieszeniu

Jak podaje „Fakt”, jednym z głównych założeń Ziobry jest zlikwidowanie powszechnej w sądach kary w zawieszeniu. Wynika z niej, że za popełnienie drobnych przestępstw, np. kradzieży czy pobicia, skazany nie trafia za kraty. W myśl nowych przepisów nawet za niewielkich rozmiarów czyn będzie się szło do więzienia np. na 15 dni.

Nowy Kodeks karny

System krótkoterminowych odsiadek działa w USA i sprawdza się znakomicie. — W Stanach Zjednoczonych młodocianych przestępców, którzy weszli w konflikt z prawem, wysyła się na krótko do więzień pomiędzy bandziorów. Traumatyczne doświadczenie wielu skutecznie uczy moresu i zniechęca do tego, by znów zejść na złą drogę — mówi rozmówca z Ministerstwa Sprawiedliwości w rozmowie z „Faktem”.

Zaostrzenie kar

Ponadto drastycznie wzrosnąć mają też kary za najcięższe przestępstwa jak morderstwa, rozboje i gwałty. Najgorsi przestępcy mają dostawać wyroki dożywotniego pobytu za kratami bez jakiejkolwiek możliwości ubiegania się o wyjście na wolność, nawet po wielu latach.

Zagłosuj

Uważasz, że zaostrzenie prawa karnego zmniejszyłoby w Polsce liczbę przestępstw?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/Fakt24.pl/strz