Zamknij

Fala kulminacyjna dotarła do Krakowa

Redakcja
24.05.2019 07:14
Fala kulminacyjna dotarła do Krakowa
fot. PAP

Fala kulminacyjna jest już na Wiśle w Krakowie i ma około 580 cm – poinformowała w piątek po 7 godz. PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek. Jak dodała, fala ma już o 2 cm mniej niż przed chwilą – w momencie kulminacji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rzeczniczka podkreśliła, że sytuacja jest opanowana, fala szybko opada.

Wały są zabezpieczone piaskiem. W centrum miasta drogi są przejezdne. Przywrócono też ruch w tunelu pod rondem Grunwaldzkim. Największe utrudnienia w ruchu będą w krakowskiej dzielnicy Bieżanów, gdzie jeszcze w czwartek wylała rzeka Serafa. Jednak, jak uspokoiła rzeczniczka, i tam w ciągu ostatnich czterech godzin woda spadła o 70 cm i mieści się w koronie wałów.

Zobacz także

Po godz. 6 rano w piątek służby jeszcze nie podawały innych niż w czwartek wieczorem informacji o spodziewanej fali kulminacyjnej na Wiśle.

W czwartek wieczorem, w związku z tym, że poziom wody w Wiśle na wodowskazie na Bielanach przekroczył 5,2 metra, prezydent Krakowa ogłosił alarm przeciwpowodziowy.

Zobacz także

Bogdan Klimek, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego UMK, poinformował w czwartek wieczorem dziennikarzy, że według najnowszych danych fala kulminacyjna na Wiśle przejdzie wcześniej, niż prognozowano – w piątek przed południem, a nie w sobotę – i będzie niższa.

Prognozowany poziom fali kulminacyjnej w Krakowie to około 583 cm (63 cm powyżej stanu alarmowego). Wcześniej mówiło się o 7 metrach.

Alarmy powodziowe w Małopolsce

W związku z trwającymi od wtorku wieczorem opadami deszczu na terenie Małopolski, skutki pogody usuwa ponad 3400 strażaków i 309 policjantów.

Zobacz także

Alarmy powodziowe obowiązują w Małopolsce na obszarze dziewięciu powiatów, ośmiu gmin i trzech miast – Tarnowa, Oświęcimia i Krakowa. Pogotowia przeciwpowodziowe są w trzech powiatach i 18 gminach województwa.

Na większości rzek nadal utrzymuje się trend wzrostowy poziomu wody – podały służby. Stany alarmowe są przekroczone na 13 wodowskazach, a ostrzegawcze na 27.

RadioZET.pl/PAP