Zamknij

Fala zamykania szkół i powrót nauki zdalnej? Czarnek zabrał głos

13.09.2022 08:46

Szykuje się fala zamykania szkół i powrót do nauki zdalnej? Wskutek rosnących cen energii część placówek oświatowych może mieć problemy z ogrzewaniem. W tej sprawie wypowiedział się szef MEiN Przemysław Czarnek, który w rozmowie z Radiem ZET uspokajał, że "nie ma takiego ryzyka". Zapewnił też, że rząd przeznaczył dla samorządów dodatkowe "środki finansowe", które mogą być wykorzystane na ogrzewanie szkół i przedszkoli.

Nauka zdalna
fot. Łukasz Gdak/East News (zdjęcie poglądowe)

Przemysław Czarnek był Gościem Radia ZET we wtorkowym programie Bogdana Rymanowskiego. W trakcie rozmowy pojawił się temat ewentualnego zamknięcia szkół oraz powrotu uczniów do nauki zdalnej tej jesieni.

Fala zamykania szkół i powrót nauki zdalnej? Czarnek zabrał głos

Nie chodzi jednak o ewentualną falę koronawirusa, a zbliżający się kryzys energetyczny. Wysokie ceny energii mogą spowodować przerwy w dostawach prądu, przez co pojawia się ryzyko zamknięcia niektórych placówek, które mogą mieć problem z ogrzaniem sal dla uczniów.

Zdaniem ministra edukacji i nauki "nie ma takiego ryzyka". - Właśnie dlatego jako resort przeznaczyliśmy dla samorządów łącznie 13,7 mld złotych. Np. w Kaliszu budżet zwiększył się o 20 mln. Te pieniądze samorządy mogą wykorzystać właśnie na ogrzanie szkół - tłumaczył.

Prowadzenie placówek oświatowych to zadanie samorządu. My pomagamy, dokładając środki finansowe. Ale jak słyszę, że np. w Poznaniu prezydent chce chłodzić klasy i wygonić dzieci na naukę zdalną, to współczuję takiego prezydenta Przemysław Czarnek

Czy w takim razie możliwa jest - jak pytał Rymanowski - "fala zamykania szkół"? - Szkoły i inne placówki oświatowe objęte są przepisami ochronnymi, które wprowadziliśmy - powiedział, po raz kolejny wspominając o "środkach finansowych". Dodał też, że "nie ma możliwości", by szkoły zostały zamknięte.

loader

RadioZET.pl