Zamknij

Fałszywe bony do Biedronki w internecie. Cyberprzestępcy chcą wyłudzić nasze dane

Redakcja
13.04.2018 11:04
Haker i biedronka
fot. Archiwum RadioZET.pl

CERT Polska ostrzega przed fałszywymi bonami do Biedronki. Przestępcy wysyłają je drogą elektroniczną, licząc, że niczego nieświadomy internauta, mając nadzieję na darmowy bon na zakupy, kliknie link i poda swoje dane.

W sieci pojawiła się strona, na której rzekomo można nabyć bon zniżkowy na zakupy w Biedronce nawet do 50 złotych. Nie każdy z odwiedzających stronę zdaje sobie sprawę, że to zwykłe oszustwo. Jak podaje „Fakt24.pl”, kliknięcie przycisku odsyła nas do bramki udającej płatności Dotpay.

Klienci Biedronki na celowniku cyberprzestępców

Na fałszywej stronie jesteśmy poproszeni o podanie swoich danych, a także musimy wybrać swój bank, login i hasło. Jeśli to zrobimy, przestępcy dostaną wszystkie informacje niezbędne do zalogowania się na nasze konto i przelania sobie dowolnej kwoty pieniędzy.

Fałszywe bony do Biedronki

Oszustwo, o którym pisze „Fakt24”, jest o tyle perfidne, że fałszywe strony niemal do złudzenia przypominają oryginalne witryny bankowe. Przez nieostrożność internauci mogą w prosty sposób przekazać swoje dane przestępcom. Ci, znając hasła i numery kart, będą w stanie w dowolnym momencie przekazać sobie nasze oszczędności. Zaleca się, aby możliwie często zmieniać hasła do internetowych serwisów bankowych, oraz nie klikać linków, które wzbudzają choć cień naszego podejrzenia.

CERT Polska

Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej) — instytutu badawczego prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen .pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne. CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty (z ang. Computer Emergency Response Team).

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt24.pl/CERT Polska/strz