Zamknij

Fałszywe maile od "kurierów". Podszywają się pod DPD, chcą wyłudzić dane do kart

28.04.2021 12:06

Fałszywe maile, w których oszuści podszywają się pod firmę DPD, zostały wysłane do setek osób. Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega: to forma wyłudzenia danych do kart płatniczych.

Fałszywe maile od DPD. KNF ostrzega: oszuści chcą wyłudzić dane do kart
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
  • Fałszywe maile zawierają wezwanie do uiszczenia dopłaty za dostarczenie paczki
  • Nie wysyła ich jednak firma DPD, a oszuści, którzy się pod nią podszywają
  • "Celem ataku są dane do karty płatniczej ofiary" - wyjaśnia we wpisie na Twitterze CSIRT KNF

Fałszywe maile, rzekomo nadawane przez firmę DPD, w rzeczywistości są wysyłane przez przestępców. "Dotyczą dopłaty za dostarczenie paczki w nowym terminie. Przestępcy podszywają się pod firmę DPD, a celem ataku są dane do karty płatniczej ofiary" - tłumaczy we wpisie na Twitterze zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF)

Maile są łudząco podobne do prawdziwych. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa proszą, by dokładnie sprawdzać wiadomości. CSIRT KNF pokazał jednego z maili, który dotarł do dużej grupy internautów.

Fałszywe maile od oszustów podających się za DPD. Znamy treść wiadomości

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego CSIRT KNF podał też treść wiadomości, którą wysyłają oszuści. Mail nadawany przez przestępców wygląda tak:

"Próbowaliśmy doręczyć Twoją paczkę 1559595959 dzisiaj 26/04/202 08:02 za pośrednictwem firmy DPD Polska, ale Cię nie było lub nie było bezpiecznego miejsca, aby ją zostawić. A z powodu pandemii koronawirusa nie możemy zostawić tego twojemu sąsiadowi. Musisz zaplanować nową dostawę. Jeśli chcesz, abyśmy ponownie dostarczyli Twoją paczkę, kliknij poniższy link. Naliczona zostanie za to dodatkowa opłata za dostawę w wysokości 12 złotych" 

Fałszywe maile. Oszuści powołują się na Orlen i ministerstwo

W ostatnich dniach oszuści wysyłali też oferty inwestycyjne, w których powoływali się na PKN Orlen oraz ministerstwo energii. "Nie dajcie się nabrać na łatwy i szybki zarobek! Adres niebezpieczna strona to hxxp://euf.orlen-pl-syst[.]site " - ostrzegła Komisja Nadzoru Finansowego. 

loader

RadioZET.pl/ CSRIT KNF