Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Fałszywy dowód osobisty lub prawo jazdy? Wciąż do kupienia za 350 zł

16.02.2017 10:08
xxx wiadomosci

350 złotych kosztuje dowód osobisty, prawo jazdy albo legitymacja studencka. Dokumenty można zamówić za pośrednictwem strony internetowej, podając dowolne dane. Na trop w tej sprawie wpadli reporterzy Radia ZET już rok temu. Stronę dokumencik.pl pokazaliśmy policjantom i już wtedy kręcili głową. Jak się okazuje, nic od tego czasu się nie zmieniło, a handel kwitnie.

Fałszywy dowód osobisty lub prawo jazdy? Wciąż do kupienia za 350 zł fot. dokumencik.pl
Zagłosuj

Czy taki proceder powinien być legalny?

Właściciel firmy w rozmowie z nami stwierdził, że nie widzi w tym procederze niczego złego. Utrzymuje, że to nie dokumenty, lecz karty kolekcjonerskie.

Pokazaliśmy policji zdjęcia dowodów osobistych, praw jazdy i legitymacji studenckich, funkcjonariusze byli zaskoczeni, że dokumenty do złudzenia przypominają oryginały. Co ciekawe i zarazem przerażające - dokumenty można zamówić podając dowolne dane. 

Mariusz Ciarka, rzecznik małopolskiej policji, przyznaje, że w takich sytuacjach policja jest bezradna. - Trudno udowodnić podrabianie - kręci głową mundurowy z Krakowa.

Właściciel strony dokumencik.pl oferującej "karty kolekcjonerskie" uważa, że o podrabianiu nie ma mowy, a wszystkie jego produkty są opatrzone napisem informującym o braku autentyczności trzymanego w ręku kawałku plastiku. Tyle tylo, że mało widocznym.

Mężczyzna nie chciał odpowiedzieć na nasze pytanie, ile osób skorzystało do tej pory z jego usług.

Za podrabianie dokumentów, jak i posługiwanie się nimi grozi kara do 5 lat wiezienia.

RadioZET.pl/MS/ŁS

Oceń
Tagi