Zamknij

Fałszywy dowód osobisty lub prawo jazdy? Wciąż do kupienia za 350 zł

Redakcja
16.02.2017 10:08
Fałszywy dowód osobisty lub prawo jazdy? Wciąż do kupienia za 350 zł
fot. dokumencik.pl

350 złotych kosztuje dowód osobisty, prawo jazdy albo legitymacja studencka. Dokumenty można zamówić za pośrednictwem strony internetowej, podając dowolne dane. Na trop w tej sprawie wpadli reporterzy Radia ZET już rok temu. Stronę dokumencik.pl pokazaliśmy policjantom i już wtedy kręcili głową. Jak się okazuje, nic od tego czasu się nie zmieniło, a handel kwitnie.

Zagłosuj

Czy taki proceder powinien być legalny?

Liczba głosów:

Właściciel firmy w rozmowie z nami stwierdził, że nie widzi w tym procederze niczego złego. Utrzymuje, że to nie dokumenty, lecz karty kolekcjonerskie.

Pokazaliśmy policji zdjęcia dowodów osobistych, praw jazdy i legitymacji studenckich, funkcjonariusze byli zaskoczeni, że dokumenty do złudzenia przypominają oryginały. Co ciekawe i zarazem przerażające - dokumenty można zamówić podając dowolne dane. 

Mariusz Ciarka, rzecznik małopolskiej policji, przyznaje, że w takich sytuacjach policja jest bezradna. - Trudno udowodnić podrabianie - kręci głową mundurowy z Krakowa.

Właściciel strony dokumencik.pl oferującej "karty kolekcjonerskie" uważa, że o podrabianiu nie ma mowy, a wszystkie jego produkty są opatrzone napisem informującym o braku autentyczności trzymanego w ręku kawałku plastiku. Tyle tylo, że mało widocznym.

Mężczyzna nie chciał odpowiedzieć na nasze pytanie, ile osób skorzystało do tej pory z jego usług.

Za podrabianie dokumentów, jak i posługiwanie się nimi grozi kara do 5 lat wiezienia.

RadioZET.pl/MS/ŁS