Zamknij

Skok stulecia: Grzegorz Ł. już w Polsce

Redakcja
10.10.2018 15:51
Skok stulecia: Grzegorz Ł. już w Polsce
fot. Twitter/Andrzej Borowiak

Grzegorz Ł., współtwórca tzw. skoku stulecia, jest już w Polsce. W środę został przewieziony do kraju z Ukrainy, gdzie czekał na ekstradycję.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Grzegorz Ł. to mózg napadu, w którym „fałszywy konwojent” ukradł 8 milionów złotych przewożonych z banku w Swarzędzu. Był wiceprezesem firmy ochroniarskiej, która zatrudniała konwojenta. Grzegorza Ł. poszukiwano listem gończym. Został zatrzymany dopiero w listopadzie ub. roku na Ukrainie, w okolicach Odessy.

Grzegorz Ł. został odnaleziony dzięki pomocy poznańskich „Łowców Głów”.

Skok Stulecia: Grzegorz Ł. został złapany na Ukrainie. Reporterzy Radia ZET rozmawiali z nim w lipcu

– W środę służby ukraińskie przewiozły Grzegorza Ł. do granicy z Polską i na przejściu granicznym w Medyce przekazały go policjantom Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Trafił do aresztu w Przemyślu, gdzie będzie oczekiwał na dalsze dyspozycje prokuratury – poinformował  Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji.

„Skok stulecia” – szczegóły

Do „skoku stulecia” doszło w lipcu 2015 r. „Fałszywy konwojent” Krzysztof W., który jechał w konwoju z pieniędzmi, zniknął razem z gotówką. Został zatrzymany w lutym 2016 roku w Łodzi.

fałszywy konwojent
fot. Policja

Proces w tej sprawie rozpoczął się na początku 2017 roku. Na ławie oskarżonych zasiadło sześć osób. Dwie miały pomagać w ukrywaniu pieniędzy. Cztery pozostałe prokuratura oskarżyła o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przywłaszczenie mienia o znacznej wartości.

Byli to Dariusz D., Adam K., u którego miało dojść do podziału łupu, Marek K., który miał brać udział w opracowaniu planu napadu i ubezpieczać przewożenie pieniędzy, i  „fałszywy konwojent” Krzysztof W.

Ten ostatni, przygotowując się do akcji, zmienił wygląd: ogolił głowę i zapuścił brodę, zażywał też środki, które sprawiły, że przybrał na wadze. Zatrudniając się w firmie ochroniarskiej, podał fałszywe dane osobowe.

W lipcu 2017 Sąd Okręgowy w Łodzi skazał czterech mężczyzn na kary od 6 lat więzienia, do 8 lat i 2 miesięcy (Krzysztof W.). Zostali też ukarani grzywnami.

Zobacz także

W procesie na ławie oskarżonych zabrakło wówczas poszukiwanego Grzegorza Ł.

Do tej pory policji udało się odzyskać zaledwie kilkaset tysięcy złotych ze skradzionych niemal 8 mln złotych.

RadioZET.pl/PAP/JŚ