Policja na stokach. Pijany narciarz zapłaci fortunę!

Redakcja
13.01.2018 12:27
Policja na stokach. Pijany narciarz zapłaci fortunę!
fot. Pixabay

Podczas rozpoczynających się w sobotę ferii zimowych bezpieczeństwa na stokachnarciarskich będą pilnowali policjanci. Przypominają o zakazie jazdy na nartach po spożyciu alkoholu.

Funkcjonariusze na nartach, w zależności od potrzeby, pojawią się na terenie siedmiu województw: małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego.

- Narciarskie patrole policyjne będą dyżurowały rotacyjnie na największych stacjach narciarskich, w zależności od obłożenia danych stoków. Będą to dwuosobowe patrole specjalnie przeszkolonych policjantów. Mamy już doświadczenie w tym temacie, bo policyjne patrole są obecna na stokach od 2003 roku - powiedziała PAP Katarzyna Cisło z biura prasowego małopolskiej policji.

Pijany narciarz to zagrożenie 

Mundurowi na nartach mają dbać o bezpieczeństwo na trasach - będą zwracać uwagę na zbyt brawurową jazdę, która jest częstą przyczyną wypadków oraz na nietrzeźwych narciarzy. Policja przypomina, że jazda na nartach pod wpływem alkoholu czy środków odurzających jest zabroniona. Policjanci będą wyposażeni w alkotesty. W przypadku, gdy pijany narciarz będzie stwarzał zagrożenie dla innych użytkowników, zostanie wyproszony ze stoku. Za nietrzeźwość na nartach można zostać ukaranym grzywną nawet do 5 tys. zł.

Policjanci będą też kontrolować, czy dzieci jeżdżą w kaskach. Taki ustawowy obowiązek mają młodociani do ukończenia 16-go roku życia, ale ratownicy górscy zalecają wszystkim miłośnikom sportów zimowych używanie kasków ochronnych.

- Co ważne, mundurowi będą patrolować nie tylko nartostrady, ale także ich okolice – drogi dojazdowe i parkingi. Więcej patroli policyjnych pojawi się także w okolicach dworców kolejowych i autobusowych oraz w miejscach zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży – dodała Cisło.

Zobacz także

Jako pierwsi na zimowy wypoczynek pojadą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Pierwszy turnus ferii potrwa od 13 do 28 stycznia. Jako ostatni - od 10 do 25 lutego - odpoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego.

RadioZET.pl/PAP/DG