Zamknij

Ferie zimowe 2022 będą wyglądać inaczej. Przemysław Czarnek zapowiada zmiany

08.09.2021 14:42

Ferie zimowe 2022 w różnych terminach dla różnych województw - taki plan na rok szkolny 2021/2022 ma Przemysław Czarnek. Minister edukacji tłumaczy, że to korzystne rozwiązanie dla dzieci, rodziców i branży turystycznej. 

Przemysław Czarnek
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Rok szkolny 2021/2022 rozpoczął się w trybie stacjonarnym mimo rosnącej liczby zakażeń w czwartej fali pandemii. Przemysław Czarnek w kontekście powrotu dzieci do szkół podkreślił w Polskim Radiu 24, że sytuacja z epidemią w państwach zachodnich pokazuje, że nie trzeba zamykać i przerywać kontaktów społecznych.

– Sytuacja, którą mamy podczas czwartej fali na Zachodzie, pokazuje, że liczba hospitalizacji ze względu na szczepienia i odporność, którą nabyliśmy po chorobie, nie powoduje konieczności zamykania i przerywania kontaktów społecznych – ocenił szef MEiN. 

Ferie zimowe 2022 znów z podziałem na województwa - terminy

Minister edukacji i nauki pytany o ferie zimowe w 2022 roku, przekazał, że "jeżeli sytuacja epidemiczna będzie rozwijała się tak jak dzisiaj, przewidujemy, że wrócimy do ferii w różnych terminach dla różnych województw". W opinii ministra edukacji i nauki, "to korzystne dla dzieci i rodziców, ale także dla branży turystycznej".

Kalendarz roku szkolnego 2021/2022 zakłada, że dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach: 

  • od 15 do 30 stycznia odpoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego;
  • od 22 stycznia do 6 lutego odpoczywać będą uczniowie z województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego;
  • od 29 stycznia do 13 lutego odpoczywać będą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego;
  • od 12 do 27 lutego odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego.

Czarnek zapytany o początek roku akademickiego, zaznaczył, że studenci wracają do wspólnoty akademickiej. – Uchyliłem rozporządzenie, które ograniczało naukę stacjonarną w uczelniach i wracamy do trybu stacjonarnego – powiedział.

Minister edukacji i nauki zapowiedział także, że w najbliższym czasie zostanie opublikowana nowa lista punktowanych czasopism naukowych. – Dajemy większą możliwość wykazania się w publikowaniu wyników badań naukowych, co ma znaczenia podczas ewaluacji – podkreślił Czarnek.

loader

RadioZET.pl/Polskie Radio 24/PAP