Zamknij

"Kler" z nowym rekordem. Żaden film w tym roku nie miał takiej widowni

Redakcja
08.10.2018 19:05
Film Kler. Rekord oglądalności. Bilety na Kler
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

Kino Świat, dystrybutor filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego, podał najnowsze wyniki oglądalności. Po 10 dniach od premiery został on najpopularniejszą produkcją w tym roku w polskich kinach. Teraz film opowiadający o trzech księżach katolickich ma trafić do zagranicznych odbiorców.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podał portal Wirtualnemedia.pl, w ostatnią sobotę i niedzielę "Kler" obejrzało dokładnie 772 316 widzów. To najlepszy rezultat wśród wszystkich filmów po 1989 roku w drugim weekendzie od kinowej premiery. Do tej pory rekord należał do "Planety singli" z rezultatem 525 tys. widzów.

Po dziesięciu dniach od premiery filmu Smarzowskiego został najpopularniejszym filmem tego roku - wcześniej pierwsze miejsce należało do "Kobiet mafii" z rezultatem 2,04 miliona widzów.

Akcja Katolicka ostro o filmie „Kler”

Od 28 września "Kler" obejrzało dotąd 2,5 miliona widzów.

Dystrybutor filmu podkreślił, że planuje wyświetlać "Kler" poza granicami kraju.

"Prawa do niego zostały sprzedane do imponującej liczby terytoriów, obejmujących kraje Europy (Austria, Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Szwecja) oraz Ameryki Północnej (Kanada i USA)" - podkreśliło Kino Świat w komunikacie.

Abp Skworc o „Klerze”: miejscem rozprawy z grzechem nie jest sala kinowa. Filmu nie widział, nie ma takiej potrzeby

Najnowszy film Smarzowskiego, który opowiada o losach trzech katolickich księży, wzbudził ogromne kontrowersje. Minister kultury Piotr Gliński odciął się od wsparcia finansowania produkcji. Na jej wyświetlanie w lokalnym kinie nie zgodziły się władze m.in. Ostrołęki.

"Kler" zdobył podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę za najlepszą scenografię, nagrodę publiczności oraz specjalne wyróżnienie jury. Transmisja z gali rozdania nagród, kiedy na scenie Smarzowski odbierał jedną ze statuetek, została ocenzurowana w TVP Kultura.

„Kler”: co hejt dał produkcji? Darmowa reklama warta miliony złotych

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl/PTD