"Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła". Arcybiskupi Polak i Gądecki o filmie Sekielskiego

11.05.2019 20:54
Kościół
fot. AP/Associated Press/East News

Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie pana Tomasza Sekielskiego. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła - napisał w oświadczeniu przesłanym w sobotę PAP prymas Polski abp Wojciech Polak, odnosząc się do filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu". Premierę skomentował także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który podziękował dziennikarzowi za ten film.

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTub premierę miał dokument pt. "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

W dwugodzinnym dokumencie Sekielskiego znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których – jak opisują – dochodziło do molestowania. 

Prymas przeprasza ofiary pedofilii

Odnosząc się do filmu prymas zaznaczył, że jest głęboko poruszony tym, co zobaczył w filmie. "Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła" - napisał. 

Zobacz także

Prymas wygłosił także podobne oświadczenie w filmie, który znaleźć można na kanale Konferencji Episkopatu Polski na You Tube. Abp Polak dodał, że jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobi wszystko co w jego mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym. 

- Ujawnione informacje pokazują jak bardzo potrzebne są przepisy najnowszego dokumentu papieża Franciszka Motu Proprio "Vos estis lux mundi". Trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy. Nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności - stwierdził, dodając: - Musimy chronić dzieci i młodzież. Dla Kościoła nie ma innej drogi. 

Przewodniczący KEP dziękuje Sekielskiemu

"Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego" - napisał natomiast w sobotnim oświadczeniu przekazanym PAP przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Zobacz także

"W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakie doznali" - zaznaczył abp Gądecki. Zdaniem przewodniczącego KEP "ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele".

"Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, jak i do wprowadzenia w życie zasad prewencji w każdej diecezji przez wszystkich księży biskupów oraz do przestrzegania wczoraj ogłoszonego motu proprio papieża Franciszka - ocenił.

Film Tylko nie mów nikomu online można oglądać na radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP/YouTube