Zamknij

Film Sekielskiego o pedofilii w kościele. Były kapelan Wałęsy oskarżony o molestowanie

10.05.2019 07:33

Były kapelan Lecha Wałęsy oraz kustosz sanktuarium w Licheniu mieli dopuszczać się pedofilii – ustalili Tomasz i Marek Sekielscy. W sobotę zaplanowana jest premiera filmu dokumentalnego „Tylko nie mów nikomu” o molestowaniu nieletnich przez duchownych.

Film Sekielskiego o pedofilii w Kościele. Wśród oprawców były kapelan Wałęsy?
fot. SEKIELSKI/YouTube (screen)

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podała „Gazeta Wyborcza”, dokument zrealizowany przez Tomasza i Marka Sekielskich ujawni nieznane dotąd szerzej przypadki pedofilii w Kościele w Polsce.

Co jest w filmie Sekielskiego o pedofilii?

Wśród nich ks. Franciszek Cybula – były kapelan prezydenta Lecha Wałęsy. Dziennikarze ukrytą kamerą nagrali chwilę, kiedy ofiara duchownego przekazała kurii informację o przestępstwach księdza. Cybula zmarł w lutym tego roku, ale w filmie pojawia się także konfrontacja duchownego z ofiarą, gdzie do wszystkiego się przyznaje.

Jest pierwszy zwiastun filmu Sekielskiego o pedofilii w Kościele [WIDEO]

Dokument przedstawia również historię ks. Eugeniusza M., byłego opiekuna sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

„Wyborcza” zaznaczyła, że to jedyna historia, w której nie ma świadectwa żadnej ofiary. Sekielscy dotarli jednak do listu, gdzie padły oskarżenia pod adresem duchownego. Z kolei rzecznik Zgromadzenia Księży Marianów w telefonicznej rozmowie powiedział, że wobec M. „zapadła nieokreślona bliżej decyzja Stolicy Apostolskiej”.

W dwugodzinnym filmie pojawiają się konfrontacje ofiar molestowania z duchownymi – ich oprawcami. „Księża pedofile czasem płaczą, czasami proponują pieniądze jako rekompensatę, zasłaniają się też »męskimi sprawami« i tym, że »opętał ich diabeł«” – napisała „Wyborcza”.

Zobacz także

Sekielscy podkreślili nie tylko zmagania ofiar pedofilii z trudną przeszłością, ale również brak sprawiedliwości ze strony Kościoła Katolickiego. Wielu oprawców nie spotkała żadna kara. Udziału w filmie odmówili polscy biskupi m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak.

Premiera filmu „Tylko nie mów nikomu” zaplanowana jest na 11 maja w serwisie YouTube – dokument będzie dostępny za darmo. Powstał dzięki internetowej zbiórce prowadzonej przez Tomasza Sekielskiego.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD