Zamknij

Oświadczenie księży Marianów ws. czynów pedofilskich księdza Makulskiego. Zasłonięto jego pomnik

14.05.2019 12:36

Zakon Marianów po premierze filmu „Tylko nie mów nikomu” opublikował w niedzielę oświadczenie dotyczące budowniczego i wieloletniego kustosza maryjnego sanktuarium w Licheniu. Ksiądz Eugeniusz Makulski oskarżony jest o poważne przestępstwa seksualne wobec nieletnich. Historię jednej z jego ofiar ukazano właśnie w dokumencie braci Sekielskich.

Oświadczenie księży Marianów ws. czynów pedofilskich księdza Makulskiego. Zasłonięto jego pomnik
fot. RadioZET/Twitter

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Ksiądz Makulski obecnie ma 91 lat. Prężnie działał na rzecz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym i bezpośrednio przyczynił się do wybudowania znajdującej się tam bazyliki – największej w Polsce i zarazem jednej z największych na świecie. Co więcej, przed wejściem na teren świątyni stoi pomnik ks. Makulskiego.

Zobacz także

Jedną z historii ukazanych we wstrząsającym dokumencie Sekielskich na temat pedofilii wśród polskiego kleru jest historia mężczyzny, który padł ofiarą Makulskiego. Ksiądz miał wykorzystywać go seksualnie w dzieciństwie.

Zobacz także

Zgromadzenie Księży Marianów, do którego należy również wspomniany duchowny,  postanowiło wypowiedzieć się w tej sprawie. Wydali oświadczenie, w  którym wymieniają kleryka z imienia i nazwiska (czego wcześniej w swoim filmie nie zrobił Tomasz Sekielski).

Oświadczenie księży marianów

Jak dowiadujemy się z komunikatu, na Makulskim ciąży nie jedno, ale kilka oskarżeń o przestępstwa pedofilskie.

„Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy” – napisali księża.

Zobacz także

Duchowni zapewnili również, że o przypadkach molestowania seksualnego, których dopuścił się ksiądz Makulski – a więc było ich więcej niż jeden – poinformowano Stolicę Apostolską.

„Ks. Makulski podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej” – przekazali bracia marianie.

Pomnik księdza zasłonięty

W nocy z poniedziałku na wtorek bracia z zakonu marianów zasłonili pomnik księdza Eugeniusza Makulskiego, stojący przed wejściem do sanktuarium maryjnego.

Członkowie zakonu okryli pomnik białym materiałem. W rzeźbie został uchwycony moment, kiedy Jan Paweł II z rąk klęczącego przed nim księdza Makulskiego otrzymuje makietę świątyni.

Poświęcenie i odsłonięcie pomnika miało miejsce w 1999 roku.

OBEJRZYJ FILM BRACI SEKIELSKICH "TYLKO NIE MÓW NIKOMU" NA RADIOZET.PL.

 

RadioZET/interia.pl/PAP