Zamknij

"Rozpoczął się weekend cudów". Finał Szlachetnej Paczki

Redakcja
08.12.2018 14:09
"Rozpoczął się weekend cudów". Finał Szlachetnej Paczki
fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Do prawie 17 tys. najbiedniejszych i potrzebujących rodzin w całej Polsce trafią prezenty w ramach akcji Szlachetna Paczka. W sobotę rozpoczął się finał tegorocznej edycji. Prezenty po całej Polsce rozwożone będą do późnych godzin niedzielnych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Tysiącom wolontariuszy nie przeszkadza ponura i deszczowa pogoda.

- Rozpoczął się weekend cudów – ta nazwa nie jest na wyrost – powiedziała prezes Szlachetnej Paczki Joanna Sadzik.

Zobacz także

Do magazynów z prezentami przyjeżdżają darczyńcy i mogą porozmawiać z wolontariuszami odpowiedzialnymi za rodziny, które darczyńca wsparł. Bywa, że pomoc darczyńców nie ma charakteru jednorazowego, lecz długofalowy, bo ofiarodawca na przykład pomaga danej osobie lub rodzinie w znalezieniu pracy czy w przygotowaniu biznesplanu.

- Ten weekend cudów to połączanie serca z rozumem. Darczyńcy i wolontariusze są wzruszeni, że mogą pomóc, rodziny są wzruszone, że ktoś o nich pomyślał. Rodziny otrzymują to, czego potrzebują, o co prosiły – jednym z wielu przykładów jest wózek inwalidzki dla pana Władysława. Dzięki temu pan Władysław pierwszy raz od kilku miesięcy będzie mógł wyjść na zewnątrz – opisywała prezes.

W tegoroczną 18. edycję projektu zaangażowało się 12 tys. wolontariuszy. Ponad 16,7 tys. zostało wyselekcjonowanych z blisko 30 tys. odwiedzonych domów. Historie potrzebujących rodzin znalazły się na stronie internetowej Paczki – tu darczyńca mógł wybrać rodzinę, której chce pomóc.

Zobacz także

Wśród osób, które otrzymały paczkę, są m.in. pani Maria i jej 25-letnia córka, mieszkanki krakowskiego Podgórza.

- Jestem w tak ogromnym szoku, że dech mi zapiera. Gdy zobaczyłam, że idą wolontariusze i dobroczyńca – pani Ola, to wraz z córką przez łzy patrzyłyśmy na to wszystko. Nie jestem przyzwyczajona do prezentów – powiedziała pani Maria.

W jej paczce znalazły się m.in. żywność, obuwie, czapka, ale też kuchenka gazowa, która umożliwi przygotowywanie ciepłych dań i napojów. W paczce znalazła się również choinka świąteczna.

Pani Maria na co dzień sama stara się pomagać w Polskim Czerwonym Krzyżu. Niskie dochody pozwalają jej na pokrycie kosztów wynajmu mieszkania i opłaty. - Staram się czynić dobro i wierzę, że ono powraca – powiedziała.

Szlachetną Paczkę wspierają m.in. gwiazdy, znani sportowcy, ale też para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Dla znanych tenisistek Agnieszki i Urszuli Radwańskich przygotowywanie Szlachetnej Paczki stało się już świąteczną tradycją. "Na przełomie listopada i grudnia zawsze rezerwujemy czas dla Paczki. Nie ma nawet takiej możliwości, żebyśmy nie wybrały rodziny. Ustawiamy pod to nasze kalendarze" – mówią zgodnie.

Akcja Szlachetna Paczka jest organizowana od 2001 roku. Podczas poprzedniej edycji pomoc dotarła do około 20 tys. potrzebujących rodzin. 

RadioZET.pl/PAP/PTD