Zamknij

Porzuceni przez pracodawcę. Burmistrz: 120 osób nie może szukać nowej pracy

08.07.2019 21:05
Porzuceni przez pracodawcę. Burmistrz: 120 osób nie może szukać nowej pracy
fot. Pixabay.com/zdj. ilustracyjne

120 pracowników Baltic Spinning, dużej firmy produkcyjnej z miejscowości Goleniów (woj. zachodniopomorskie), z dnia na dzień zostało bez pracy. Zarząd i księgowość firmy „zniknęły” zostawiając lokalnym pracownikom spory problem. Hale stoją puste, a pracownicy nie mogą szukać nowej pracy - informuje nie ukrywający złości burmistrz Goleniowa.

Lokalne media informowały o problemach firmy produkującej przędzę dywanową  już od kilku miesięcy. Ostatni ruch pracodawcy to nic innego jak porzucenie pracowników – dowodzi burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz.

To, co się dzieje w Baltic Spinning można chyba nazwać porzuceniem firmy przez właścicieli. Kryzys finansowy spółki to jedno, ale dla mnie ważniejsza jest sytuacja pracowników firmy, z dnia na dzień pozbawionych nie tylko pracy i wynagrodzeń, ale też możliwości unormowania swojego życia. Skandalem jest fakt, że osobom, które zdecydowały się poszukać nowej pracy, firma nie wydaje dokumentów potwierdzających ustanie stosunku pracy i nie wyrejestrowuje ich z ZUS

Robert Krupowicz, burmistrz Goleniowa

Jak dowiedział się nieoficjalnie Krupowicz życie ustało w całej firmie, również w księgowości. TO dlatego pracownicy pozostają w „zawieszeniu”, bez świadectw pracy i środków na życie. W oddzielnym komentarzu wspomniał, że pracownicy BS otrzymają świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, ale z racji procedur trochę na nie poczekają.

Zobacz także

-  Doraźną pomoc w wyjątkowo trudnej sytuacji uruchomiliśmy w Ośrodku Pomocy Społecznej – dodał.

Pat trwa. Jedynym rozwiązaniem jest chyba jak najszybsze wprowadzenie do upadającej firmy syndyka sądowego, który jest w stanie uporządkować sprawy kadrowe i wydać pracownikom należne im dokumenty

burmistrz Goleniowa

120-osobowa załoga została „na lodzie”. Bez pieniędzy (w ostatnich miesiącach otrzymali po 500 zł wypłaty), nieopłaconym ZUS, ale przede wszystkim – bez możliwości ubiegania się o nową pracę. Nie ma osoby uprawnionej do wydania świadectw pracy.

Zobacz także

We wtorek, 9 lipca, burmistrz Krupowicz jest umówiony z dyrektorem ZUS w Szczecinie ws. Baltic Spinning. „Wyborcza” donosi, że pracownicy będą mogli skorzystać z bezpłatnej porady prawnej.

Zapewne poradzą sobie na rynku pracy. Bezrobocie w Goleniowie wynosi zaledwie 2 proc., a do tutejszego parku przemysłowego zjeżdżają się pracownicy z miejscowości oddalonych o 80 km.

Problemem okazuje się jednak brak świadectw pracy…

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/Facebook