Fizjoterapeuci zawieszają strajk. „Będziemy sprawdzać, czy rzeczywiście uda się nam zdobyć pieniądze”

31.05.2019 14:52
Fizjoterapeuci zawieszają strajk. „Będziemy sprawdzać, czy rzeczywiście uda się nam zdobyć pieniądze”
fot. Facebook

Fizjoterapeuci i diagności zawiesili dziś strajk z głodówką – poinformowało Radio ZET. „Dajemy ministrowi zdrowia kredyt zaufania” – powiedzieli, zastrzegając, że czekają na 500 złotych pierwszej podwyżki od lipca.

Protest fizjoterapeutów i diagnostów, popieranych przez OPZZ, trwał kilkanaście dni. Obie grupy zawodowe zdecydowały się na radykalną formę strajku w formie głodówki.

Diagności i fizjoterapeuci dwukrotnie spotykali się z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia. W proteście reprezentowali ich ludzie z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych (KZZPMLD) oraz reprezentanci Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii (OZZPF).

Od ministra Łukasza Szumowskiego usłyszeli, że nie ma możliwości spełnienia ich głównego postulatu – jednorazowej podwyżki w kwocie 1600 złotych brutto. Resort zdrowia zgodził się na wzrost wynagrodzeń, ale stopniowy, podzielony na raty.

Protestujący przystali na obietnicę. Dziś w szpitalu pediatrycznym przy ul. Żwirki i Wigury poinformowali, że zawieszają głodówkę do 1 września. Zapowiedzieli, że jeżeli ich postulaty nie wejdą w życie (m.in. podwyżka od lipca), to wznowią protest. Zastrzegli, że nie rezygnują ze sporów zbiorowych ani tworzenia nowych organizacji związkowych.

Po pisemnych deklaracjach, które uzyskaliśmy od ministra zdrowia, do września będziemy sprawdzać, czy rzeczywiście uda się nam zdobyć pieniądze, które zdaniem ministerstwa i NFZ wpłynęły do naszych placówek.

KZZ Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych

Przewodniczący OZZPF Tomasz Dybek dodał, że medycy zaproszą do mediacji z dyrektorami szpitali przedstawicieli resortu zdrowia.

– Nie odchodzimy od naszych postulatów, dajemy ministerstwu kredyt zaufania. Liczymy na to i jesteśmy przekonani, że ministerstwo się wywiąże i to minimum 500 zł każdy z diagnostów, fizjoterapeutów i innych zawodów pominiętych otrzyma. To już będzie wiadomo na początku lipca – powiedział Dybek.

Związkowcy podają, że wielu diagnostów i fizjoterapeutów zarabia ok. 1800 zł miesięcznie „na rękę”.

RadioZET.pl/PAP