Nie żyje Florian Staniewski. Znany aktor i reżyser miał 73 lata

Magdalena Kulej
11.03.2019 13:05
Nie żyje Florian Staniewski. Znany aktor i reżyser miał 73 lata
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

W wieku 73 lat zmarł w niedzielę Florian Staniewski. O jego śmierci gdański teatr poinformował na swojej stronie internetowej. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Florian Staniewski przez całe swoje życie zawodowe związany był z Teatrem Wybrzeże. Aktor wielokrotnie wcielał się w postać marszałka Józefa Piłsudskiego w gdańskiej Paradzie Niepodległości, a także Jana Heweliusza. 

Był też m.in. Hrabią Henrykiem w „Nie-Boskiej komedii” i Szambelanem w „Panu Jowialskim” Marka Okopińskiego; Stańczykiem w „Weselu” w reż. Stanisława Hebanowskiego; Czeladnikiem w „Szewcach” Marcela Kochańczyka oraz Inocentym w „Iwonie, księżniczce Burgunda” w reż. Ryszarda Majora. Znany był także m.in. jako Fon Kostryn w „Balladynie”, Anuczkin w „Ożenku” i Zbójnik w „Na szkle malowane”. Ostatnią rolą, jaką zagrał w Teatrze Wybrzeże, był Sargon w „Faraonie” Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy.

Zobacz także

Florian Staniewski występował też w spektaklach Teatru Telewizji i w Teatrze Polskiego Radia. Na dużym ekranie zagrał m.in. w „Królowej pszczół” Janusza Nasfetera, „O dwóch takich co nic nie ukradli” Łukasza Wylężałka i „Strajk. Die Heldin von Danzig” Volkera Schloendorffa. Pojawiał się także w serialach, takich jak „Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości”, „Plebania” czy „Lekarze nocą”.

RadioZET.pl/Teatr Wybrzeże/PAP/MK