Zamknij

Fly4free: już za 4 lata powstanie NOWE, duże lotnisko w centrum Polski

Redakcja
27.10.2017 15:18
Fly4free: już za 4 lata powstanie NOWE, duże lotnisko w centrum Polski
fot. Pexels.com

Jak podaje branżowy portal Fly4free, już za cztery lata powstanie nowy port lotniczy. W 2021 roku tanie linie i czartery mają zostać przeniesione z Okęcia na drugie lotnisko w okolicach Warszawy. Oznacza to, że w pobliżu stolicy będą aż trzy lotniska, z czego dwa duże.

Mariusz Szpikowski, dyrektor naczelny Państwowych Portów Lotniczych, zarządzających Lotniskiem Chopina w rozmowie z Fly4free.pl opowiedział o planach rozbudowy bazy lotniskowej w Warszawie. Najwięcej problemów spotyka lotnisko w podwarszawskim Modlinie. – Tajemnicą poliszynela jest zły stan drogi startowej w Modlinie. Jeśli dodamy do tego zwiększoną liczbę operacji lotniczych i rosnącą liczbę pasażerów, stanie się jasne, że trzeba wybudować nową drogę startową. Taka inwestycja kosztuje przynajmniej 200 mln PLN, a czas jej budowy to 3-4 lata. Nie wystarczy więc doraźne łatanie dziur. Proponowana przez Modlin pożyczka bankowa na rozbudowę w wysokości 60 mln PLN jest zdecydowanie niewystarczającą kwotą w stosunku do potrzeb tego lotniska – tłumaczy dyrektor.

Odważna deklaracja

Odważna deklaracja dyrektora PPL oznacza, że już w 2021 roku w ramach tzw. Duoportu z Okęciem powstanie kolejne lotnisko. – Mają być tam przeniesione z Warszawy operacje czarterowe, a także przewoźnicy niskokosztowi – podaje portal. Koszt inwestycji wyceniany jest na około 500 mln złotych.

3 lotniska w pobliżu Warszawy

Nowe lotnisko już od początku ma funkcjonować na wysokich obrotach. – W pierwszej fazie po zakończeniu inwestycji takie lotnisko powinno być w stanie przejąć przynajmniej 6 mln pasażerów z Lotniska Chopina, a jego docelowa przepustowość to przynajmniej 10 mln pasażerów rocznie – komentuje Szpikowski.

Oto nowe przepisy, jakie zaczną obowiązywać na Okęciu od 2018 roku:

Zobacz także

RadioZET.pl/Fly4free.pl/strz