„Rzeczpospolita”: Nocne zdjęcia z fotoradarów do kosza. Nieuchwytni piraci

17.09.2019 07:41
Fotoradar
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Piraci drogowi mogą czuć się nocą bezkarni – alarmuje „Rzeczpospolita”, powołując się na raport Najwyższej Izby Kontroli. Kontrolerzy dowodzą, że większość zdjęć zrobionych nocą jest niewyraźna, co przekłada się na to, że nie można wyegzekwować mandatów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Fotoradary nie spełniają swej podstawowej funkcji po zmroku – dowodzi dziennik. To oznacza, że nie spełniają swojej kluczowej funkcji. „Rz” podaje, że są nikłe szanse na ukaranie kierowcy, który po zmroku mocniej wdepnie w pedał gazu.

Zobacz także

Zdjęcia z urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości zrobione w porze nocnej nadają się do kosza. Okazuje się, że ze wszystkich odrzuconych spraw o wykroczenia ujawnione przez system CANARD, aż w 78 proc. powodem ich dyskwalifikacji było to, że nie dało się zidentyfikować marki samochodu na zdjęciach wykonanych nocą.

„Rzeczpospolita”

Dane pochodzą z kontroli NIK w Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, odpowiadającej za system fotoradarów i egzekucji mandatów. System nie spełnia swej zasadniczej funkcji. Bolączek jest więcej.

Zobacz także

Programowanie urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości (opp) tak, by łapały jak najmniej kierowców [...], dopuszczanie do przedawnienia 115 tys., czyli połowy wykroczeń, stawianie urządzeń w przypadkowych miejscach.

raport NIK

Urządzenia „nie widzą” w nocy, gdyż brakuje doświetlenia obrazów rejestrowanych przez kamery. Jak pisze gazeta, skutkiem jest odrzucenie aż 67 tys. na 86 tys. spraw po wstępnej weryfikacji. Okazało się, że nie można ustalić marki auta, nie mówiąc już o kierowcy. Sprawa jest tym bardziej poważna, że najwięcej śmiertelnych wypadków zdarza się właśnie nocą.

Biuro prasowe GITD zapewnia, że ślepe nocą kamery mają niedługo zacząć działać z lepszą efektywnością.

W 2018 r. zostały wykonane testy możliwych do zakupienia lamp doświetlających, w wyniku których wybrano optymalne rozwiązania o szacunkowym koszcie wynoszącym ok. 2,9 mln zł [...]. CANARD w swoim planie finansowym na lata 2019-2021 zawnioskował o środki na ten cel.

GITD, dla "Rzeczpospolitej"

RadioZET.pl/Rp.pl