Zamknij

Ta decyzja zwiększyła niebezpieczeństwo na polskich drogach

Redakcja
31.05.2017 17:07
Ta decyzja zwiększyła niebezpieczeństwo na polskich drogach
fot. Pixabay

Jak ustalili naukowcy, decyzja o odebraniu gminom urządzeń do kontroli prędkości odbiła się na bezpieczeństwie - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zagłosuj

Czy gminne fotoradary realnie wpływały na bezpieczeństwo na drogach?

Liczba głosów:

Badacze przyjrzeli się 43 miejscowościom, w których zafoliowano samorządowe fotoradary stacjonarne.

Zobacz także

Z analizy wynika, że od stycznia do sierpnia 2016 roku - w porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej - liczba wypadków wzrosła w badanych miejscach o 10 procent, rannych o 12 procent, a zabitych o 6 procent. Dane są jeszcze sugestywniejsze, jeśli uwzględni się tylko miesiące letnie, od maja do sierpnia. W tym okresie liczba wypadków wzrosła tam o 24 procent, rannych o 23 procent, a zabitych aż 46 procent. Ta ostatnia liczba oznacza, że w badanych miejscach zginęło latem o 13 osób więcej niż rok wcześniej - pisze "Rzeczpospolita".

Pogorszenie się wskaźników w 43 badanych miejscach trudno uzasadnić generalnym obniżeniem się poziomu bezpieczeństwa na drogach w 2016 roku. Przykładowo od maja do sierpnia 2016 roku na obszarach zabudowanych w całej Polsce przybyło 7 procent wypadków, 7 procent rannych i 13 procent zabitych - informuje gazeta.

RadioZET.pl/PAP/DG