Powrót fotoradarów na ulice Warszawy. Gdzie staną?

Redakcja
13.04.2017 17:27
fotoradar
fot. East News

Fotoradary wracają do Warszawy. Od jutra znaczna większość unieruchomionych do tej pory urządzeń zacznie robić zdjęcia. Będą działać w ramach ogólnopolskiej sieci Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Stało się tak po przejęciu fotoradarów przez ITD od straży miejskiej. Przez prawie półtora roku, ku uciesze części kierowców, fotoradary stały bezczynnie.

Według prawa, które weszło w życie w styczniu zeszłego roku, straże miejskie i gminne w Polsce utraciły możliwość kontroli prędkości przy użyciu fotoradarów, a jedyną służbą, której to uprawnienie dano, została Inspekcja Transportu Drogowego.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Ta jednak nie do końca była na to gotowa, bo musiała znaleźć pieniądze i wybudować cały system drogowej kontroli. Warszawski ratusz, który jest właścicielem fotoradarów dopiero pod koniec zeszłego roku dogadał się z ITD i podpisał umowę na użyczenie urządzeń. Później ITD musiało podpisać umowy na dostawę prądu do każdego z nich i połączyć je w całą sieć systemu Centrum Automatycznego Nadzoru.

Zagłosuj

Czy fotoradary poprawiają bezpieczeństwo na polskich drogach?

Liczba głosów:

Tajemnicą pozostaje lokalizacja nowych fotoradarów. Jutro o 9.30 na konferencji Inspekcja Transportu Drogowego ogłosi oficjalną listę umiejscowienia urządzeń. Jak udało się ustalić reporterom Radia ZET, urządzenia będą działać na pewno na największych skrzyżowaniach w mieście, a więc na skrzyżowaniu Witosa - Sobieskiego czy Ostrobramskiej i Fieldorfa. Nie udało się natomiast na razie wskrzesić fotoradaru przy ulicy Górczewskiej na granicy Woli i Bemowa. W sumie ratusz ma w Warszawie 27 fotoradarów, ale jak zapewnia Marek Konkolewski z ITD, reszta będzie sukcesywnie włączana do systemu później.

Fotoradary zaczną działać w Warszawie od jutra od godziny 9:00.

RadioZET.pl/DG