Zamknij

Nie żyje Franciszek Pieczka. Legendarny aktor miał 94 lata

Mikołaj Pietraszewski
23.09.2022 19:54

Franciszek Pieczka nie żyje. Wybitny aktor, znany m.in. z roli Gustlika w serialu "Czterej pancerni i pies" oraz filmów Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza i Jana Jakuba Kolskiego zmarł w wieku 94 lat.

Franciszek Pieczka
fot. Mieczysław Włodarski/REPORTER

Franciszek Pieczka nie żyje. O śmierci wybitnego aktora poinformowało Radio Dla Ciebie, powołując się na informacje potwierdzone u rodziny artysty.

"Panie Franciszku będziemy pamiętać nie tylko Pański wielki kunszt aktorski, ale także wspaniałe serce, empatię i ogromną dobroć. Żegnam. Nigdy nie zapomnimy!" - napisał na Facebooku prezes RDC Tadeusz Deszkiewicz.

Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat. Był absolutną legendą polskiego kina. Najbardziej znany był z roli Gustlika Jelenia w serialu "Czterej pancerni i pies" (1967). Najsłynniejsze kreacje filmowe stworzył w dziełach Andrzeja Wajdy - "Wesele" (1972), "Ziemia Obiecana" (1974), Jerzego Kawalerowicza - "Austeria" (1982) czy Jana Jakuba Kolskiego - "Jańcio Wodnik" (1993).

Franciszek Pieczka nie żyje

Oprócz tego zagrał 1954 r. zagrał w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy, w 1960 r. w "Matce Joannie od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza, a w 1964 r. w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa.

W filmowym dorobku Pieczki są też role m.in. w "Perle w koronie" Kazimierza Kutza (1970), "Chłopach" Jana Rybkowskiego (1973), "Żywocie Mateusza" (1967) Witolda Leszczyńskiego, "Potopie" (1974) Jerzego Hoffmana czy "Bliźnie"(1976) Krzysztofa Kieślowskiego. W ostatnich latach największa popularność przyniosła mu kreacja Stanisława Japycza w serialu "Ranczo".

W 2017 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Stowarzyszenia Filmowców Polskich w ub. r. uhonorowało aktora Nagrodą Specjalną SFP za całokształt pracy twórczej. W kwietniu 2022 r. poinformował natomiast, że nie wystąpi już na scenie lub w filmie.

RadioZET.pl/rdc.pl/pl.wikipedia.org