Zamknij

"Bezwstydni". Artystka zarzuca NBP plagiat

Redakcja
09.08.2018 16:55
Francuska ilustratorka zarzuciła plagiat Narodowemu Bankowi Polskiemu
fot. malika favre/Twitter

Malika Favre, francuska ilustratorka, oskarżyła Narodowy Bank Polski o zbyt mocną inspirację jej twórczością. Sprawa dotyczy plakatu promującego widowisko "Wolność we krwi". NBP wydało oświadczenie w tej sprawie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Narodowy Bank Polski wykorzystuje w bezczelny sposób kopię mojej ilustracji na nagrody BAFTA w 2015 roku, wykorzystując ją do kampanii reklamowej w internecie oraz na ulicach Warszawy. Bezwstydni" - napisała artystka na Twitterze.

Zobacz także

Chodzi o grafikę promującą widowisko plenerowe "Wolność we krwi", które 15 sierpnia odbędzie się na placu Piłsudskiego w Warszawie. Plakat pokazuję postać osoby w garniturze, która rozpościera ręce. Za nim, na tle światła z reflektorów, widać postać w podobnej pozie ale ze przykładkami.

Malika Favre uznała, że to łudząco podobny plakat do jej grafik powstałych przy okazji rozdania brytyjskich nagród filmowych BAFTA trzy lata temu.

Francuską ilustratorkę, która współpracuje m.in. z magazynem "The New Yorker", wsparło Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU). "Trudno tutaj mówić o synchronicznym pomyśle – plakat jest wyraźnie „inspirowany”, a sama egzekucja konceptu przeprowadzona w sposób nieudolny" - podkreślono w komunikacie.

Krótkie oświadczenie w sprawie plakatu wydało również NBP.

"Narodowy Bank Polski z zaskoczeniem przyjął informację dotyczącą jednej z grafik zapowiadających widowisko „Wolność we krwi” (15 sierpnia godz. 20.30, Plac Piłsudskiego w Warszawie) i wyraża w tej sprawie ubolewanie. W zaistniałej sytuacji NBP zaprzestał korzystania ze wspomnianej grafiki. Jeżeli okaże się to zasadne, zostaną podjęte inne działania, w tym także stosowne kroki prawne" - podkreślono w lakonicznym komunikacie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD