Fundacja Nie lękajcie się zostanie zlikwidowana. Zaważyły nadużycia finansowe

10.09.2019 15:22
Nie lękajcie się
fot. Lukasz Piecyk/REPORTER

Fundacja "Nie lękajcie się" zostanie zlikwidowana – informuje Radio ZET, powołując się na decyzję zarządu fundacji. To skutek raportu, który wykazał nadużycia finansowe byłego prezesa fundacji, Marka Lisińskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Fundacja Nie lękajcie się jednoczyła ofiary księży pedofilii z całej Polski. Jedną z jej głośniejszych inicjatyw były tzw. mapa pedofilii w kościele. Pokazywała one dziesiątki udokumentowanych (sądownie, dziennikarsko) przypadków pedofilii, której dopuścili się duchowni.

Na początku września w fundacji przeprowadzano raport.

Raport obnażył nadużycia finansowe poprzedniego prezesa. Współpracująca z fundacją Agata Diduszko przyznała w rozmowie z Radiem ZET, że zaważyło nieprawidłowe księgowanie wydatków przez prezesa.

Nie dotyczą zawłaszczenia pieniędzy, czy sprzeniewierzenia środków

Agata Diduszko, współpracująca z fundacją

Gwoździem do trumny okazały się wydatki rzędu 120 tysięcy złotych. Wydano je na paliwo i przejazdy, tworzenie grup wsparcia i wynagrodzenia. Jak tłumaczy zarząd, nie jest to podstawa do kolejnego zawiadomienia do prokuratury. Cała sprawa ciąży jednak na wizerunku fundacji stąd decyzja o jej zamknięciu. Proces potrwa kilka miesięcy.

Obok tych nadużyć fundacja ucierpiała wizerunkowo. Media wykazały, że Marek Lisiński wymusił od ofiary księdza pedofila z Wielkopolski 30 tys. zł, błagając na piśmie o pomoc w walce z nowotworem. Po upublicznieniu tej informacji zrezygnował z szefowania organizacji. Z kolei za wsparcie przy głośnej produkcji braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" oczekiwał 50 tys. zł. 

RadioZET.pl/JM