Zamknij

GOPR ostrzega: „Drzewa łamią się jak zapałki. Warunki turystyczne są krytycznie trudne”

Redakcja
14.01.2019 10:55
beskidy warunki
fot. Albin Marciniak/East News

– Warunki turystyczne w Beskidach są krytycznie trudne. Ostatniej doby spadło tam około 40 centymetrów mokrego śniegu. Pod ciężarem łamią się konary, które spadają na szlaki – ostrzegał w poniedziałek rano ratownik dyżurny stacji GOPR w Szczyrku Tomasz Górny.

– Pokrywa śniegu przekracza miejscami 2 metry. Śnieg jest bardzo ciężki. Oklejone nim drzewa łamią się jak zapałki. Istnieje niebezpieczeństwo, że drzewo kogoś przywali – powiedział Górny.

Ratownicy ostrzegają i stanowczo odradzają wszelkich górskich wędrówek. Jak informują, skrajnie trudne warunki występują w całych Beskidach. Duże zagrożenie łamiącymi się drzewami jest m.in. w rejonie Babiej Góry, a także w okolicach Szczyrku i Wisły.

Zagrożenie lawinowe w Beskidach

Na Babiej Górze w dalszym ciągu obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że w tym rejonie wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Możliwe jest samorzutne zejście średnich, a sporadycznie nawet dużych lawin.

Prognozy nie są optymistyczne. W poniedziałek spodziewane są całodzienne opady śniegu i wiatr o prędkości do 70 kilometrów na godzinę.

Zobacz także

Zaginęli narciarze

Jak przypominają ratownicy, w niedzielę wieczorem w rejonie Pilska zaginęło dwóch narciarzy. Goprowcy przypuszczali, że mogli zabłądzić na terytorium Słowacji. Powiadomili tamtejszych ratowników, którzy znaleźli narciarzy w dolinie Veselianka. Przewieźli ich skuterem śnieżnym do granicy z Polską i przekazali goprowcom. Tomasz Górny poinformował, że akcja ratunkowa trwała do godzin porannych w poniedziałek.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MK