Zagrożenie lawinowe w polskich górach. GOPR ostrzega [AKTUALIZACJA]

Redakcja
12.12.2018 09:49
Zagrożenie lawinowe w polskich górach. GOPR ostrzega [AKTUALIZACJA]
fot. B.MAKOWSKI/REPORTER/East News

Ratownicy górscy ostrzegają przed lawinami. W środę rano ogłosili pierwszy stopień zagrożenia w Beskidach. W ciągu ostatniej doby na Babiej Górze w Beskidach spadło kilkanaście centymetrów śniegu. Drugi stopień zagrożenia ogłoszono w Tatrach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostrzeżenie przed lawinami w Beskidach dotyczy właśnie Babiej Góry. Przy schronisku na Markowych Szczawinach spadło w ciągu ostatniej doby 15 cm śniegu i w tej chwili pokrywa śnieżna ma tam już około 40 cm.

W wyższych partiach góry, w miejscach, gdzie śnieg się odkładał, jest go już nawet do jednego metra. W środę wciąż spodziewane są opady.

– Warunki turystyczne są trudne, szlaki są zasypane, nieprzetarte – ostrzega ratownik dyżurny grupy beskidzkiej Maciej Stanisławski.

Zobacz także

GOPR podaje, że aktualnie zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim tam, gdzie odłożył się świeży, przewiany śnieg. Dotyczy to głównie dużych przestrzeni o podłożu trawiastym. Tam, gdzie rosną drzewa i krzewy, pokrywę śnieżną stabilizuje roślinność.

Ratownicy dodają jednak, że lawina przy pierwszym stopniu zagrożenia może zejść tylko wtedy, gdy pojawi się duże obciążenie dodatkowe, w nielicznych miejscach, w terenie ekstremalnie stromym.

Gorzej jest w Tatrach. Tam ze względu na intensywne opady śniegu, zagrożenie lawinowe podniesiono do 2. stopnia.

Jak informuje reporter Radia ZET Marcin Kubat, szlaki są zasypane i w górach łatwo się zgubić. Na Kasprowym Wierchu jest już ponad pół metra śniegu. Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że tam, gdzie śniegu jest mniej lub jest udeptany, może być ślisko. Poza tym warto pamiętać, że lód na tatrzańskich stawach jest kruchy, wejście na taflę grozi pęknięciem i załamaniem.

RadioZET.pl/PAP/MK/JŚ