GUS: PKB wzrósł o 3,9 proc. To więcej niż prognozowali ekonomiści

Redakcja
17.08.2017 12:31
GUS: PKB wzrósł o 3,9 proc. To więcej niż prognozowali ekonomiści
fot. Pexels.com

W drugim kwartale polska gospodarka utrzymała solidne tempo wzrostu. Produkt krajowy brutto był o 3,9 proc. wyższy niż rok wcześniej – podaje GUS. – Minister Mateusz Morawiecki zakłada, że wzrost gospodarczy Polski w całym 2017 przekroczy 3,6 proc. PKB

Wzrost PKB Polski jest większy, niż spodziewali się tego ekonomiści, którzy prognozowali 3,8 proc. – Możemy mówić o pozytywnym wpływie na PKB wszystkich sektorów gospodarki, szczególnie widoczna jest poprawa w budownictwie – mówiła Maria Jeznach, dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych w Głównym Urzędzie Statystycznym.

Wzrost konsumpcji

Wyliczenia to tzw. szybki szacunek, więc nie poznaliśmy kompozycji PKB. Jak podaje PAP, można tylko przypuszczać, że głównym czynnikiem napędzającym wzrost PKB pozostała konsumpcja. Stosunkowo wysoka dynamika roczna pozwala też przypuszczać, że nastąpiło dalsze ożywienie po stronie inwestycji.

Ekonomiści z departamentu analiz ekonomicznych BZ WBK prognozują, że w kolejnych kwartałach wzrost konsumpcji może zwolnić, jednak tempo inwestycji powinno „się rozkręcać”.

Polska liderem

Z danych GUS zadowolony jest minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. – Dzisiejsze dane dotyczące wzrostu PKB po pierwszym półroczu potwierdzają rosnącą siłę polskiej gospodarki. Odsezonowany wzrost gospodarczy wyniósł 4,4 proc. licząc rok do roku. Tym samym Polska jest liderem wzrostu gospodarczego wśród dziesięciu największych krajów Unii Europejskiej i jak pokazują również dzisiejsze dane opublikowane przez Eurostat, rozwój gospodarczy Polski jest dwa razy szybszy od średniej wszystkich państw Unii Europejskiej – komentował wicepremier w rozmowie z PAP.

Czy reforma sądownictwa PiS zwiększy bałagan w sądach? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Bankier.pl/strz