Zamknij

Padł rekord. Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Redakcja
18.01.2018 07:47

Przeciętne wynagrodzenie brutto w grudniu 2017 roku wzrosło rok do roku o 7,3 proc. do 4973,73 zł, a zatrudnienie w tym samym czasie wzrosło w średnich i dużych przedsiębiorstwach o 4,6 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

Padł rekord. Tyle naprawdę zarabiają Polacy
fot. Grzegorz Bukala/REPORTER

 

Zdaniem eksperta Work Service tak dobry wynik po stronie płac należy wiązać z przyznawaniem premii i dodatków na koniec roku kalendarzowego. Jednak dynamika wynagrodzeń w 2018 roku powinna przyspieszyć wobec rosnących niedoborów kadrowych, które szczególnie widać w tak dużych sektorach gospodarki jak produkcja, budownictwo czy logistyka.

- Po raz pierwszy w historii średnie wynagrodzenie zbliżyło się tak blisko do granicy 5000 zł brutto. Przełamanie tej bariery w kolejnych miesiącach nie będzie jednak łatwe, bo grudniowe wskazania obejmują również dodatki, czy premie związane z zakończeniem roku - komentuje Andrzej Kubisiak, dyrektor ds. analiz w Work Service.

Zwraca on uwagę, że przełom roku to także czas, gdy firmy cyklicznie przyznają podwyżki dla pracowników wewnętrznych. Ich skala będzie zależna od branży, ale już od 1 stycznia obowiązują nowe stawki minimalne przewidujące wzrost wynagrodzeń o 5 proc.

Oto najczęściej wypłacana pensja w Polsce. Mityczna średnia krajowa to żart z Polaków!

- Jednak biorąc pod uwagę warunki rynkowe, należy się spodziewać, że dynamika wzrostu płac w kolejnych miesiącach będzie szybsza niż w przypadku najniższych wynagrodzeń i należy się spodziewać, że średnio będzie wynosić 6-7 proc. - dodaje Kubisiak.

Eksperci z BOŚ Banku oczekują, że w kolejnych kwartałach solidny popyt na pracę będzie się utrzymywał, niemniej w 2018 r. spodziewają się wyhamowania dynamiki zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw do ok. 3 proc. rok do roku.

Ich zdaniem przy - z jednej strony - wciąż bardzo korzystnej sytuacji na krajowym rynku pracy w 2018 r., a z drugiej strony - wyraźnie wyższej bazie odniesienia z uwagi na solidne przyspieszenie dynamiki wynagrodzeń w trakcie 2017 r., w 2018 r. wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw będą rosły w tempie około 7 proc. rok do roku.

Zobacz także

W ocenie Biura Analiz Makroekonomicznych banku Millennium rynek pracy pozostaje wsparciem dla konsumpcji, która w tym roku może rosnąć w tempie zbliżonym do wyniku z 2017 r.

Zwracają oni uwagę, że realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw wzrósł w grudniu w tempie najszybszym od 2008 r. „Dane te nie zmieniają naszych oczekiwań co do perspektyw polityki pieniężnej. RPP podtrzymuje aktualnie oczekiwania co do utrzymywania stóp na obecnym poziomie, pomimo szybkiego wzrostu gospodarczego oraz inflacji w okolicach celu inflacyjnego. Stabilne stopy procentowe pozostają więc bazowym scenariuszem na najbliższe miesiące” - uważają analitycy banku.

Ich zdaniem pod koniec tego roku wraz z nasileniem się inflacji i presji płacowej RPP zdecyduje się na podwyżkę kosztu pieniądza.

RadioZET.pl/PAP/DG