Zamknij

GW: Obywatele RP i Ryszard Petru inwigilowani przez policję

Redakcja
27.07.2017 08:35
GW: Obywatele RP i Ryszard Petru inwigilowani przez policję
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" dotarli do informacji, z których wynika, że policja śledzi członków Organizacji Obywateli RP oraz Ryszarda Petru. Policja zaprzecza tym informacjom.

"Dawaj za nim ogon", "dać łatę", "objąć nadzorem" - takie określenia oznaczają w policyjnym żargonie inwigilację. Dziennikarze "Gazety Wyborczej" dotarli do nagrania, na którym zamieszczono urywki rozmów (prawdopodobnie policjantów) dotyczących Ryszarda Petru oraz Wojciecha Kinasiewicza i Tadeusza Jakrzewskiego z Obywateli RP. 

Nagrania pochodzą z piątku 21 lipca. Tego dnia Senat głosował nad ustawą o Sądzie Najwyższym, a pod gmachem do późnych godzin nocnych protestowali aktywiści. Później część demonstrantów próbowała utrudnić senatorom wyjazd z terenu parlamentu. 

Na nagraniu słychać m.in. sprawozdania w stylu "Petru opuścił Sejm przez to wąskie przejście", "Jakby co dawaj mi halo", "Pilnujemy go. Jak Kinasiewicz wejdzie do auta swojego, wiesz, to też krótko pojedziemy za nim", "Dawaj ogon za nim jak możesz".

Słychać też, jak służby śledziły Macieja Bajkowskiego (Obywatele Solidarni w Akcji) i Kinasiewicza, którzy razem przebywali w księgarni Czytelnik. 

Jakrzewski i Kinasiewicz mówią, że wiedzą o tajniakach śledzących ich od kilku miesięcy. - Robią to niemalże jawnie - mówi Kinasiewicz. 

Komentarz policji:

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/KM