Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

„GW” publikuje kolejny dokument. Spółka Srebrna udzieliła pełnomocnictwa Geraldowi Birgfellnerowi

13.02.2019 07:35
xxx wiadomosci

„Gazeta Wyborcza” opublikowała pisemne pełnomocnictwo, które upoważniało austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera m.in. do reprezentowania Srebrnej „przy umowach najmu lub dzierżawy nieruchomości” oraz podpisywania „wszelkich umów związanych z realizacją inwestycji polegającej na budowie wysokiego budynku biurowego”.

„GW” publikuje kolejny dokument. Spółka Srebrna udzieliła pełnomocnictwa Geraldowi Birgfellnerowi fot. J.Dominski/Reporter

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W imieniu spółki Srebrna pełnomocnictwo podpisali prezes Małgorzata Kujda, Janina Goss i Jacek Cieślikowski. Miało to miejsce 6 czerwca 2017 r.

Dokument upoważniał austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera m.in. do reprezentowania Srebrnej przy „umowach projektowych, umowach zleceniach”, a także „przed organami administracji publicznej i innymi instytucjami państwowymi lub samorządowymi”.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, Birgfellner mając ten dokument, podpisywał umowy z podwykonawcami, zlecał prace prawnikom i architektom.

Współpraca Srebrnej i Birgfellnera dobiegła końca 11 lipca 2018 roku. Pełnomocnictwo było jednak ważne aż do grudnia. Finalnie biznesmen został ze stosem rachunków od firm, które angażował w przygotowanie inwestycji.

Gerald Birgfellner zeznaje w prokuraturze

Dziś będzie kontynuowane w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie przesłuchanie austriackiego przedsiębiorcy Geralda Birgfellnera. Jego pełnomocnik mec. Jacek Dubois oceniał, że przesłuchanie to może potrwać ok. 6-7 godzin, ponieważ – jak wyjaśniał – pytania będą zadawać zarówno prokurator, jak i pełnomocnicy austriackiego przedsiębiorcy.

Birgfellner zeznawał już przez ponad sześć godzin w warszawskiej prokuraturze okręgowej w poniedziałek. Austriak był wezwany w związku z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, które pod koniec stycznia złożył w prokuraturze mec. Dubois. Według mecenasa doszło do popełnienia oszustwa na kwotę kilku mln zł.

Przed tygodniem prokuratura podała informację, że zapoznaje się z zawiadomieniem i prowadzi czynności sprawdzające. Mec. Dubois wyrażał przekonanie, że w sprawie zostanie wszczęte śledztwo. „Liczymy, że w tej sprawie zapadnie szybkie i zgodne z regułami procesu karnego rozstrzygnięcie” – zaznaczał.

RadioZET.pl/GazetaWyborcza/PAP/BM

Oceń