Zamknij

„GW” publikuje kolejny dokument. Spółka Srebrna udzieliła pełnomocnictwa Geraldowi Birgfellnerowi

Redakcja
13.02.2019 07:35
„GW” publikuje kolejny dokument. Spółka Srebrna udzieliła pełnomocnictwa Geraldowi Birgfellnerowi
fot. J.Dominski/Reporter

„Gazeta Wyborcza” opublikowała pisemne pełnomocnictwo, które upoważniało austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera m.in. do reprezentowania Srebrnej „przy umowach najmu lub dzierżawy nieruchomości” oraz podpisywania „wszelkich umów związanych z realizacją inwestycji polegającej na budowie wysokiego budynku biurowego”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W imieniu spółki Srebrna pełnomocnictwo podpisali prezes Małgorzata Kujda, Janina Goss i Jacek Cieślikowski. Miało to miejsce 6 czerwca 2017 r.

Zobacz także

Dokument upoważniał austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera m.in. do reprezentowania Srebrnej przy „umowach projektowych, umowach zleceniach”, a także „przed organami administracji publicznej i innymi instytucjami państwowymi lub samorządowymi”.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, Birgfellner mając ten dokument, podpisywał umowy z podwykonawcami, zlecał prace prawnikom i architektom.

Współpraca Srebrnej i Birgfellnera dobiegła końca 11 lipca 2018 roku. Pełnomocnictwo było jednak ważne aż do grudnia. Finalnie biznesmen został ze stosem rachunków od firm, które angażował w przygotowanie inwestycji.

Gerald Birgfellner zeznaje w prokuraturze

Dziś będzie kontynuowane w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie przesłuchanie austriackiego przedsiębiorcy Geralda Birgfellnera. Jego pełnomocnik mec. Jacek Dubois oceniał, że przesłuchanie to może potrwać ok. 6-7 godzin, ponieważ – jak wyjaśniał – pytania będą zadawać zarówno prokurator, jak i pełnomocnicy austriackiego przedsiębiorcy.

Zobacz także

Birgfellner zeznawał już przez ponad sześć godzin w warszawskiej prokuraturze okręgowej w poniedziałek. Austriak był wezwany w związku z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, które pod koniec stycznia złożył w prokuraturze mec. Dubois. Według mecenasa doszło do popełnienia oszustwa na kwotę kilku mln zł.

Zobacz także

Przed tygodniem prokuratura podała informację, że zapoznaje się z zawiadomieniem i prowadzi czynności sprawdzające. Mec. Dubois wyrażał przekonanie, że w sprawie zostanie wszczęte śledztwo. „Liczymy, że w tej sprawie zapadnie szybkie i zgodne z regułami procesu karnego rozstrzygnięcie” – zaznaczał.

RadioZET.pl/GazetaWyborcza/PAP/BM