Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Będzie wspólna lista opozycji? Zdecydowane słowa Gasiuk-Pihowicz

16.01.2018 08:52
xxx wiadomosci

Pójście do wyborów w koalicji jest jedyną drogą, aby podjąć walkę z PiS. Katarzyna Lubnauer zaproponowała opozycji wspólną listę na wybory do sejmików - powiedziała we wtorek w Polsat News przewodnicząca klubu Nowoczesnej, Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Nowoczesna fot. Andrzej Humilka/East News

Przewodnicząca klubu przypomniała o wtorkowym posiedzeniu zarządu Nowoczesnej, na którym politycy będą rozmawiali m.in. o sytuacji w partii po kryzysie związanym ze środowym głosowaniem nad projektem liberalizującym prawo aborcyjne, a także o ewentualnej koalicji z partiami opozycyjnymi.

- Będziemy rozmawiali o strategii politycznej. Tak jak patrzymy na ostatnie sondaże i trendy, które z tych sondaży wynikają, rzeczywiście rysuje się dosyć jasna sytuacja, że jedyną drogą, aby przełamać to, co wynika z tych sondaży, aby podjąć walkę z PiS, jest rzeczywiście pójście do wyborów w koalicji. Ale takiej koalicji, która będzie oparta na pewnych wartościach - przy zachowaniu tożsamości podmiotów, które będą wchodziły w skład tej koalicji - zaznaczyła.

Poinformowała, że szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer odbyła szereg spotkań z szefami PO i PSL. - Te rozmowy toczą się, toczyły i będą się toczyły. Ze strony Katarzyny Lubnauer wyszła jasna propozycja dotycząca formułowania wspólnych list dotyczących wyborów do sejmików. W związku z tym - trzeba powiedzieć wprost - jest to odpowiedzialność zwłaszcza ze strony tej największej partii opozycyjnej. Więc padła konkretna propozycja - powiedziała Gasiuk-Pichowicz.

W poniedziałek chęć zawarcia koalicji na wybory samorządowe do sejmików wojewódzkich potwierdziła Lubnauer, która dotychczas deklarowała chęć zawarcia szerokiej koalicji ugrupowań opozycyjnych także na wybory na prezydenta i do rad miast.

RadioZET.pl/PAP/MP

Oceń