Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Gawłowski wyjdzie na wolność? Sąd wyznaczył kaucję, prokuratura szykuje odwołanie

11.07.2018 16:10
xxx wiadomosci

Sąd postanowił zastosować 500 tys. zł kaucji jeżeli chodzi o Stanisława Gawłowskiego - powiedział pełnomocnik posła PO Roman Giertych. Dodał, że sąd przedłużył areszt do czasu wpłacenia kaucji. - Planujemy wpłacić kaucję jak najszybciej - zaznaczył Giertych.

Gawłowski fot. PAP

Kiedy więc poseł PO wyjdzie na wolność? To zależy od tego, jak szybko rodzinie polityka uda się zebrać pieniądze i wpłacić kaucję. Według informacji pełnomocnika, na wpłacenie kaucji sąd wyznaczył 14 dni od czwartku.

Prokuratura decyzji sądu nie komentuje. Śledczy podtrzymują że ich zdaniem Gawłowski powinien zostać w areszcie. Już szykują odwołanie do sądu apelacyjnego. Ten zbierze się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Zarzuty dla Gawłowskiego

O zastosowanie tego środka wnioskowała szczecińska delegatura Prokuratury Krajowej, argumentując to obawą matactwa. Do wniosku o areszt przychylił się 15 kwietnia sąd rejonowy, a decyzję podtrzymał Sąd Okręgowy w Szczecinie, mimo zażaleń złożonych przez Gawłowskiego i jego pełnomocników.

Gawłowski usłyszał pięć zarzutów, w tym korupcyjne – przyjęcia co najmniej 175 tys. zł łapówki w gotówce, a także dwóch zegarków o wartości blisko 25 tys. zł. Chodzi o okres, gdy pełnił funkcję wiceministra ochrony środowiska w rządach PO-PSL.

Pozostałe zarzuty dotyczą podżegania do wręczenia łapówki w wysokości co najmniej 200 tys. zł, ujawnienia informacji niejawnej i plagiatu pracy doktorskiej.

RadioZET.pl/PAP/MG/MP

Oceń