Zamknij

Wiemy, gdzie trafi 16 milionów z „ostatniej puszki prezydenta Adamowicza”

Redakcja
23.01.2019 15:22
Wiemy, gdzie trafi 16 milionów z „ostatniej puszki prezydenta Adamowicza”
fot. PAP

– 16 milionów złotych zebranych podczas internetowej akcji na Facebooku zostanie przeznaczonych na potrzeby gdańskich szpitali – zapowiedziała w środę inicjatorka zbiórki Patrycja Krzymińska. Wiemy też, jaki sprzęt trafi do gdańskiego Hospicjum im. ks. Dutkiewicza dzięki datkom zebranym przez wolontariuszy w dniu pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Karetka neonatologiczna i wyposażenie gdańskich szpitali – 16 milionów złotych, które „wrzucili” internauci do „ostatniej puszki prezydenta Adamowicza”, WOŚP przeznaczy właśnie na te cele. Taką informację przekazała organizatorka zbiórki Patrycja Krzymińska, która wcześniej spotkała się z Jurkiem Owsiakiem.

Zbiórka zainicjowana przez Patrycję Krzymińską po zabójstwie prezydenta Gdańska zakończyła się gigantycznym sukcesem. Zamiast planowanej kwoty 1000 zł, na konto WOŚP trafiło aż 16 milionów.

Zobacz także

Datki płynęły nie tylko z kraju, ale też z zagranicy.

– Były bardzo ciepłe słowa ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Szwecji, Włoch i innych państw europejskich, a nawet Laponii. Tego było naprawdę sporo – mówiła Patrycja Krzymińska.

Ale internetowa zbiórka nie była jedyną akcją charytatywną zorganizowaną po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. W dniu pogrzebu prezydenta Gdańska na ulicach miasta pojawili się wolontariusze. Z taką inicjatywą wyszła rodzina zmarłego. Pieniądze były zbierane po to, by wesprzeć WOŚP i Hospicjum im. ks. Dutkiewicza.

Zobacz także

Już wiadomo, że na rzecz hospicjum udało się zgromadzić blisko milion złotych. Ta kwota pozwoli na zakup samochodu z podnośnikiem, łóżka obrotowego i iluminatora żył.

– To miejsce, które pan prezydent ukochał i z troską myślał o jego rozwoju. Razem z Fundacją Hospicyjną chcemy wypełniać testament pana prezydenta – mówiła w środę p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Pieniądze wesprą też budowę centrum opieki wyręczającej. Jak podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, prezydentowi Adamowiczowi bardzo zależało, by takie miejsce powstało.

RadioZET.pl/PAP/JŚ