Gdańsk: Marsz Równości i kontrmanifestacje. Czy mieszkańcy mają się czego bać?

Redakcja
21.05.2019 16:53
Gdańsk: Marsz Równości i kontrmanifestacje. Czy mieszkańcy mają się czego bać?
fot. MONKPRESS/East News

Gdańsk szykuje się na sobotni Marsz Równości, który przejdzie głównymi ulicami miasta. Chęć konfrontacji wyraziły siły prawicowe, które wniosły o aż 32 kontrmanifestacje. Czy uda się zachować bezpieczeństwo?

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Aż 32 manifestacje chcą stanąć na drodze Marszu Równości, który w sobotę przejdzie ulicami Gdańska. Wydarzenia organizowane są w największych polskich miastach od kilku lat. Wywołują spore kontrowersje - nie brakuje zwolenników i przeciwników tych manifestacji. W Trójmieście po raz kolejny paradę równości chcą zagłuszyć środowiska prawicowe.

Marsz Równości w Gdańsku. Służby zabezpieczą również liczne kontrmanifestacje

Jak zaznacza nasz reporter, wniosły one aż o 32 kontrmanifestacje, których trasy pokrywają się z tą marszu równości. Ratusz zakazał już pięciu zgromadzeń. Czy mieszkańcy Trójmiasta mają się czego bać?

- Na razie nie. Pamiętają analogiczną sytuację sprzed roku. Również zgłoszono mnóstwo kontrmanifestacji, ale w dzień marszu prawie wszystkie odwołano. Skończyło się na jednej, która była dobrze zabezpieczona prze policję - informuje z Gdańska Maciej Bąk, reporter Radia ZET.

Zobacz także

Schemat działania władz i służb porządkowych jest taki sam jak przed rokiem.

- Kontrmanifestacje rozstawione są w sąsiedztwie trasy Marszu Równości. Ratusz części z nich zakazał. Decyzję tłumaczył obawą o bezpieczeństwo uczestników i kwestiami formalnymi.

RadioZET.pl/MB