Wprowadzali klientów w błąd i przejmowali ich lokale. Rozbito trójmiejską mafię mieszkaniową

Redakcja
24.05.2017 17:28
Policja
fot. Policja.pl

Gdańska policja zatrzymała 14 osób działających w ramach tzw. mafii mieszkaniowej. Przestępcy podczas udzielania klientom pożyczek, wprowadzali ich w błąd, a następnie przejmowali ich mieszkania. Ich łupem padło dzięki temu kilkadziesiąt nieruchomości.

Operacja została przeprowadzona dzięki współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz tamtejszej Prokuratury Okręgowej, która trwała już od kilku miesięcy.

Oszustwa i przejęcia

Jak możemy przeczytać na stronach policji, "sprawcy, wprowadzając w błąd kredytobiorców bądź wykorzystując ich przymusowe położenie, udzielając pożyczek żądali podpisania umowy kupna – sprzedaży lokalu, którego właścicielami byli pożyczkobiorcy. Skutkiem tych działań było przejmowanie lokali przez sprawców. Do przestępstw dochodziło w różnych miejscach kraju".

Z uwagi na zawiły charakter sprawy, powołano specjalny oddział, złożony z przedstawicieli różnych wydziałów policji i grupujący specjalistów o różnych kompetencjach - ogółem było ich 60. Przeszukali mieszkania podejrzanych, zabezpieczyli również komputery, nośniki pamięci oraz dokumenty (m.in. akty notarialne).

14 zatrzymanych, śledztwo w toku

We wtorek, na terenie Trójmiasta, funkcjonariusze zatrzymali 14 osób w wieku od 28 do 58 lat, powiązane ze sobą zawodowo bądź więzami rodzinnymi.

Zatrzymani są obecnie przesłuchiwani w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku. Nikomu jeszcze nie postawiono zarzutów, aczkolwiek zgromadzony materiał dowodowy najprawdopodobniej to umożliwi. Za bezprawne przejęcie cudzej nieruchomości grozi do 10 lat więzienia.

Prokuratorzy przyznają, że śledztwo jest rozwoje, nie wykluczają również kolejnych zatrzymań. Do przeanalizowania zostało jeszcze ok 600 aktów notarialnych. Śledczy przyjrzą się wnikliwiej działalności kancelarii notarialnych, w których dochodziło do sporządzania i podpisywania umów.

RadioZET.pl/Policja.pl/MP