Tutaj będą się liczyć z głosem seniorów. Powstaje specjalny organ w radzie miasta

13.02.2018 14:10

Jest już rada miejska, rada młodzieżowa, a będzie też rada... senioralna. Władze Gdańska chcą stworzyć specjalne gremium, które będzie opiniować wszystkie ruchy miasta skierowane do mieszkańców powyżej 65. roku życia. Stanowią oni 1/5 populacji miasta. Pierwsze wybory już we wrześniu.

Seniorzy fot. PAP

Nie będą to wybory bezpośrednie, kandydatów będą jednocześnie zgłaszać i wybierać uprawnione do tego podmioty, czyli organizacje pozarządowe, kluby seniora czy grupy co najmniej 50 mieszkańców. — Mam świadomość, że to nigdy nie będzie idealne. Idealne byłyby takie wybory jak do rady miasta — przyznaje wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk.

— Będzie to bardziej opinia i sugestia, z której rada miasta może skorzystać. Nie jest to absolutnie rzecz wiążąca — tłumaczy z kolei zasady funkcjonowania organu jego pomysłodawczyni Beata Dunajewska. — Natomiast taka działalność senioralnej rady miasta naprawdę będzie miała duże znaczenie — podkreśla. 

— Mam dużo kandydatów: są inżynierowie, doktorzy i informatycy, którzy z chęcią nad tym wszystkim popracują — dodaje Helena Turk, szefowa klubu seniora Motława.

Rada będzie składała się z 34 osób. Na początku nie będzie miała budżetu, ale miejscy radni mają liczyć się z jej zdaniem w każdej dotyczącej seniorów sprawie. 

RadioZET.pl/MBa/MP

Oceń