Onkolog podejrzany o molestowanie pacjentek zawieszony w wykonywaniu zawodu

Redakcja
20.02.2017 15:18
Szpital
fot. Pixabay

Sąd Okręgowy w Gdańsku zdecydował o czasowym zawieszeniu w wykonywaniu zawodu chirurga onkologa podejrzanego o molestowanie 25 pacjentek. To kolejny środek zapobiegawczy zastosowany wobec 65-letniego lekarza.

O tej sprawie pisaliśmy już m.in. tutaj. Wcześniej gdański Sąd Rejonowy zastosował wobec onkologa dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe. Od tej decyzji odwołała się tamtejsza Prokuratura Okręgowa, które wnioskowała o tymczasowy areszt dla lekarza.

8 lutego PO postawiła 65-latkowi 31 zarzutów. Dotyczyły one popełnienia przestępstw w postaci "innych czynności seksualnych", jakich lekarz miał się dopuścić wobec 25 pacjentek (niektóre z kobiet lekarz miał molestować kilkukrotnie). Prokuratura odmówiła odpowiedzi na pytanie, czym w tym przypadku były "inne czynności seksualne".

Do przestępstw miało dochodzić między 2005 a 2015 rokiem, ale większość z nich ma przypadać na lata 2013-2015. Zdaniem śledczych, ofiarami 65-letniego chirurga onkologa były głównie pacjentki jednej z publicznych poradni onkologicznych w Gdańsku. Jedna z pokrzywdzonych w momencie popełnienia na niej przestępstwa miała mniej niż 15 lat.

Do czynów miało dochodzić w trakcie badań onkologicznych. Po konsultacji z lekarzami specjalistami w tej dziedzinie śledczy doszli do wniosku, że w przypadku wykonywanych przez podejrzanego badań 25 pokrzywdzonych kobiet standardy badań zostały przekroczone.

RadioZET.pl/PAP/MP