Zamknij

Szkoła pobierała odciski palców, by wpuścić uczniów na... stołówkę. Dostała karę

05.03.2020 16:47
Gdańsk szkoła
fot. Wikimedia.org/PiotrMig

Szkoła Podstawowa nr 2 z Gdańska bezprawnie pobierała od swoich uczniów odciski palców – orzekł Urząd Ochrony Danych Osobowych. Placówka korzystała z odcisków uczniów przez pięć lat, uzależniając od nich… przyznanie posiłków w szkolnej stołówce.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Prezes UODO nałożył na szkołę karę pieniężną w kwocie 20 tysięcy złotych. Placówka ma też usunąć dane uczniów i skończyć z tym sposobem „weryfikacji”.

Zobacz także

Szkoła przetwarzała dane szczególnych kategorii (dane biometryczne) 680 dzieci bez podstawy prawnej, mogąc jednocześnie zastosować inne formy identyfikacji uczniów

- informuje UODO.

Urząd dowodzi, że przetwarzanie danych biometrycznych nie jest niezbędne dla osiągnięcia celu, jakim jest identyfikacja uprawnienia dziecka do odebrania obiadu.

Szkoła może przeprowadzić identyfikację za pomocą innych środków, które nie ingerują tak dalece w prywatność dziecka. Ponadto szkoła umożliwia korzystanie z usług stołówki szkolnej nie tylko za pomocą odcisku linii papilarnych, ale i karty elektronicznej lub na podstawie nazwiska i numeru umowy. Zatem, w Szkole istnieją alternatywne formy identyfikacji uprawnienia dziecka do odebrania obiadu

- oświadczył szef UODO

Szkole przysługuje odwołanie do sądu od decyzji szefa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

RadioZET.pl/Uodo.gov.pl

C