Zamknij

Wkrótce koniec odczytywania wyroku ws. Amber Gold. Udało się go przyspieszyć

05.09.2019 16:39
Amber Gold
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Na poniedziałek, 9 września, Sąd Okręgowy w Gdańsku zaplanował zakończenie wyroku w procesie Amber Gold – poinformował rzecznik sądu. Jego odczytywanie trwa od 20 maja – ze względu na nakaz odczytania nazwisk wszystkich pokrzywdzonych przez parabank (ok. 18,5 tysiąca osób).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Amber Gold uchodzi za największą aferę finansową ostatnich lat. Poszkodowani, którzy zainwestowali w atrakcyjnie oprocentowane depozyty parabanku, stracili ponad 851 milionów złotych. Nie odzyskali ich – nieobjętym nadzorem finansowym państwa parabank ogłosił upadłość.

Zobacz także

Zarzut działania w tzw. piramidzie finansowej prokuratura postawiła Marcinowi P. i jego żona Katarzyna P. W latach 2009-12 mieli oszukać w sumie ponad 18 tys. klientów spółki. Śledczy wnieśli o 25 lat więzienia dla twórców Amber Gold. Obrona chce uniewinnienia pary.

Zobacz także

Jeszcze w sierpniu przed sądem zostawało do odczytania blisko 20 tomów akt (z 60). W czwartek obrońca Marcina P. poinformował PAP, że z racji nowych przepisów sąd będzie mógł odstąpić od czasochłonnej procedury i przyspieszyć ogłoszenie wyroku.

RadioZET.pl/PAP