Zamknij

Gdańsk dofinansuje in vitro. Radni zdecydowali

Redakcja
23.02.2017 10:33
In vitro
fot. Pixabay

Gdańsk będzie kolejnym - po Łodzi, Częstochowie i Poznaniu - polskim miastem, które z poziomu samorządu dofinansuje in vitro jako metodę leczenia niepłodności - tak zadecydowali w czwartek tamtejsi radni, przyjmując uchwałę minimalną większością głosów.

Za przyjęciem programu opowiedziało się 16 radnych, 13 było przeciw, jeden się wstrzymał. Rezultatem głosowania pochwalił się już na Twitterze prezydent miasta Paweł Adamowicz:

Władze miasta rozpisały program w sprawie in vitro na cztery lata, a pochłonie on ponad milion złotych rocznie. W tym czasie refundowanych może być nawet 200 zabiegów na kwotę 5 tysięcy złotych każdy.

- Nie będę ukrywać, że zwracamy mieszkańcom Gdańsku to, co zabrał im rząd PiS-u - przyznaje w rozmowie z Radiem ZET radna PO Beata Dunajewska, dodając: - Nie jesteśmy oczywiście pierwszym samorządem, który wprowadza taki program leczniczy. My ten program pozyskaliśmy od Łodzi, on się sprawdza, są pierwsze dane statystyczne. Dzięki temu urodziły się tam już 43 małe istoty. To ma ogromne znaczenie.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Radni Prawa i Sprawiedliwości, zgodnie z zapowiedziami, głosowali przeciw uchwale. Ich zdaniem, program powinien objąć refundację zabiegów naprotechnologii, czyli inną metodę leczenia niepłodności.

RadioZET.pl/Twitter/MBa/MP