Zamknij

Tysiące osób żegnają Pawła Adamowicza

Redakcja
18.01.2019 12:05
Tysiące osób żegnają Pawła Adamowicza
fot. PAP

Do godziny 7:00 rano w piątek już 31 tysięcy osób oddało hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Trumna z ciałem prezydenta wystawiona została w czwartek o 17:00 w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ludzi, którzy chcą pożegnać się z prezydentem, wciąż przybywa. W kolejce stoją setki osób. Przed Europejskim Centrum Solidarności oczekującym rozdawane są ciepłe napoje.

Piotr, mieszkaniec Gdańska, ponad godzinę czekał, by przekroczyć próg ECS. Przyszedł przed pracą.

– Znałem go od 20 lat, od kiedy objął urząd. To właściwy moment, teraz, żeby się z nim pożegnać i zrobić to osobiście – podkreślał.

Jak mówią ci, którzy stoją w kolejce, „ilość poświęconego na to czasu nie ma znaczenia, z prezydentem trzeba się pożegnać”.

mid-19117230
fot. PAP

– To był mój prezydent, zawsze przyjemnością było się z nim spotkać – mówił oczekujący na wejście do ECS Kamil.

„Był bardzo szanowanym, lubianym, miłym i dobrym człowiekiem. Drugiego takiego nie będziemy mieli”, zaznaczają gdańszczanie. Mówią o bólu i wielkiej stracie.

– Był to wielki człowiek, który bardzo dużo zrobił dla Gdańska – podkreśliła stojąca w kolejce Krystyna.

Zobacz także

Wejście do ECS zostało otwarte w czwartek po godz. 17.30. Wcześniej od 17:00 w pożegnaniu Pawła Adamowicza uczestniczyła jego najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi i współpracownicy.

Trumna z ciałem Adamowicza została ustawiona wśród białych róż. Okryta jest wielką czerwoną flagą z herbem Gdańska. Za trumną stoi drewniany krzyż, obok – zdjęcie prezydenta.

Pochód do Bazyliki Mariackiej

Trumnę z ciałem Pawła Adamowicza w ECS odwiedzać można będzie do 16:00. O 17:00 wyruszy pochód ulicami miasta, który odprowadzi zmarłego prezydenta do Bazyliki Mariackiej. Tam w sobotę Paweł Adamowicz zostanie pochowany.

Zobacz także

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpocznie się o 12:00. Punktualnie w południe zawyją też w Gdańsku syreny alarmowe na cześć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W mieście ustawione zostaną telebimy, aby dzięki nim mieszkańcy mogli uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych.

RadioZET.pl/PAP/JŚ