Po śmierci Pawła Adamowicza. Kto obejmie funkcję komisarza w Gdańsku?

Redakcja
15.01.2019 11:55
Po śmierci Pawła Adamowicza. Kto obejmie funkcję komisarza w Gdańsku?
fot. PAP

Aleksandra Dulkiewicz, obecna wiceprezydent Gdańska, obejmie funkcję komisarza po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Jak poinformowała podczas wtorkowego spotkania z mediami, przyjęła propozycję szefa KPRM Michała Dworczyka i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Dziś otrzymałam telefon od szefa KPRM Michała Dworczyka, rozmawiałam też z wojewodą Dariuszem Drelichem, którzy zaproponowali mi funkcję komisarza. Ja tę funkcję przyjęłam – oświadczyła Aleksandra Dulkiewicz, pytana o tę kwestię przez dziennikarzy.

Obecna wiceprezydent Gdańska zaznaczyła, że formalności związane z objęciem przez nią obowiązków „będą musiały potrwać”.

mid-19115037
fot. PAP/na zdj. Aleksandra Dulkiewicz

Zobacz także

Śmierć Pawła Adamowicza powoduje wygaśnięcie jego mandatu. W związku z tym do czasu wyłonienia w przedterminowych wyborach nowego prezydenta miasta jego obowiązki przejmie komisarz.

Jakie kroki są podejmowane po śmierci prezydenta miasta, wójta lub burmistrza?

W przypadku wygaśnięcia mandatu burmistrza, wójta lub prezydenta miasta po jego śmierci należy przeprowadzić przedterminowe wybory na zasadach określonych w ustawie (wyborów nie przeprowadza się jedynie, gdy do zakończenia kadencji zostało 12 miesięcy lub mniej).

Wygaśnięcie mandatu stwierdza komisarz wyborczy w ciągu 14 dni daty śmierci. Postanowienie jest niezwłocznie przekazywane przewodniczącemu rady miasta i wojewodzie.

Dalej na wniosek wojewody premier wyznacza datę przedterminowych wyborów, które muszą zostać przeprowadzone w ciągu 90 dni od chwili wygaśnięcia mandatu. Premier wyznacza też komisarza, który do czasu wyłonienia nowego prezydenta, wójta lub burmistrza, przejmuje w mieście jego obowiązki.

RadioZET.pl/PAP/JŚ