Mieszkańcy żądają usunięcia pomnika ks. Jankowskiego. Manifestacja w Gdańsku

Redakcja
12.01.2019 20:56
Mieszkańcy żądają usunięcia pomnika ks. Jankowskiego. Manifestacja w Gdańsku
fot. K.MISZTAL/REPORTER/East News

Kilkadziesiąt osób protestowało w sobotę wieczorem w Gdańsku pod pomnikiem ks. prałata Henryka Jankowskiego. Mieli ze sobą transparenty z hasłami:  „Dość tej hańby”, „Pomnik hańby”, „Kościół nie stoi ponad prawem”. Chcą usunięcia figury. W czasie manifestacji zakryli pomnik prześcieradłem.  

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prześcieradło na figurze prałata rozłożył organizator protestu Michał Wojciechowicz.  Jak tłumaczył, „zakrył pomnik, żeby nie straszył mieszkańców Gdańska”.

- W czasach komunistycznych wybudowano wiele pomników żołnierzom radzieckim w podzięce za niby to wyzwolenie Polski spod nazizmu. Wybudowano więc pomniki bandytom, gwałcicielom. Ja niestety widzę tu analogię do tego pomnika. Ten pomnik także wybudowali mieszkańcy niby to w podzięce za niby wkład Jankowskiego w obalenie komunizmu. I postawiono pomnik drapieżcy seksualnemu, wykorzystującemu seksualnie dzieci, młodzież, nieletnich (...) Ja świadomie porównuję funkcjonariuszy rosyjskich z funkcjonariuszami kościelnymi i ich poplecznikami, którzy nie chcą ruszenia tego pomnika  - mówił podczas manifestacji.

Zobacz także

Wojciechowicz zwrócił się do władz Gdańska o usunięcie pomnika. Zapowiedział też, że manifestacje pod pomnikiem ks. Jankowskiego będą organizowane 13. dnia każdego miesiąca. Jak tłumaczył, data ta ma nawiązywać do 13 grudnia 1981 r. i wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

 - Stan wojenny to był moment odarcia narodu z godności. I tak samo jest z pedofilią i gwałtem - odziera z godności i stygmatyzuje człowieka na całe życie. Będziemy się tu spotykać co miesiąc trzynastego, do momentu powołania Komisji Prawdy i Zadośćuczynienia. Co miesiąc będziemy się spotykali na miesięcznicach gdańskich. Oni mieli swoje miesięcznice, my będziemy mieli swoje – mówił Wojciechowicz.

Zobacz także

Na początku grudnia w „Dużym Formacie”, magazynie Gazety Wyborczej, ukazał się reportaż „Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?”. W artykule tym kapelanowi Solidarności, wieloletniemu proboszczowi parafii św. Brygidy w Gdańsku Henrykowi Jankowskiemu zarzucono seksualną przemoc wobec nieletnich. Kapłan zmarł w 2010 r.

Zobacz także

Kilka dni po publikacji artykułu GW gdańska kuria metropolitalna wydała oświadczenie, w którym poinformowano, że „w ostatnich 10 latach (2008-2018) nie wpłynęły żadne doniesienia potwierdzające zarzuty podnoszone w mediach”.

Jednocześnie zaznaczono, że archidiecezja „wyraża gotowość podjęcia próby rzeczowego i zgodnego z prawdą zbadania wszystkich możliwych aspektów tej sprawy”.

RadioZET.pl/PAP/JŚ