Zamknij

Propozycja resortu kultury ws. ECS odrzucona przez samorząd. „To ingerencja w niezależność instytucji”

Redakcja
13.02.2019 12:52
Propozycja resortu kultury ws. ECS odrzucona przez samorząd. „To ingerencja w niezależność instytucji”
fot. East News

Władze Gdańska i samorządu województwa pomorskiego odrzuciły propozycję ministerstwa kultury dotyczącą Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Resort proponował, że utrzyma wyższą dotację dla ECS, jeśli otrzyma większy wpływ na funkcjonowanie placówki. Zdaniem przedstawicieli lokalnych władz to niezgodna z prawem próba zmiany statutu ECS.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O odrzuceniu propozycji złożonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego władze Gdańska i samorządu województwa pomorskiego poinformowały w przesłanym mediom oświadczeniu. Do oświadczenia dołączono list adresowany do wicepremiera i szefa MKiDN  Piotra Glińskiego.

„Nie możemy dopuścić do tego, by Europejskie Centrum Solidarności podzieliło los Muzeum II Wojny Światowej. Najbardziej zależy mi na tym, by ECS nadal było miejscem pamięci o historii pokojowej rewolucji solidarności, ale przede wszystkim przekładania solidarności na język współczesności i wyzwań dzisiejszego świata” – powiedziała cytowana w komunikacie pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

„Rzecz nie w pieniądzach, ale w próbach absolutnie niezgodnej z prawem zmiany statutu ECS ze strony Ministerstwa Kultury. Z taką sytuacją nie zetknęliśmy się w Polsce nigdy wcześniej, a przynajmniej nie po roku 1989” – dodał, także zacytowany w komunikacie, marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk.

ECS w ostatnich latach otrzymywało dotację podmiotową na poziomie ponad 7 mln zł. W październiku ubiegłego roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzję o powrocie w 2019 r. do podstawowej kwoty dotacji w wysokości 4 mln zł, uzasadniając, że taka kwota jest zapisana w umowie o współprowadzeniu instytucji i zgodna z aneksem z 2013 r.

Zobacz także

W ostatnich dniach stycznia w siedzibie MKiDN w Warszawie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. Gliński, Dulkiewicz oraz Struk. Podczas spotkania ministerstwo poinformowało, że jego zdaniem organizatorzy ECS powinni mieć wpływ na sposób funkcjonowania tej instytucji „stosownie do ich zaangażowania finansowego w jej prowadzenie” (miasto Gdańsk, MKiDN, woj. pomorskie).

Resort zapowiedział, że zwiększenie dotacji dla ECS będzie możliwe po podpisaniu nowego aneksu do umowy założycielskiej. MKiDN chciało mieć prawo do wskazywania wicedyrektora ECS (dyrektora wskazuje miasto Gdańsk), proponowało też utworzenie w ECS nowego działu poświęconego Annie Walentynowicz. Resort zastrzegał też, że nie zamierza przejąć Europejskiego Centrum Solidarności.

2 lutego propozycje resortu kultury ws. działalności ECS odrzuciła Rada ECS, uznając, że naruszają one umowę założycielską ECS oraz statut placówki.

Odpowiedzią na propozycję resortu była też internetowa zbiórka pieniędzy zorganizowana przez Patrycję Krzymińską (znaną z organizacji zbiórki do „ostatniej puszki Pawła Adamowicza”).

„Odebraną” miastu kwotę – 3 miliony złotych – udało się zgromadzić w zaledwie jeden dzień.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/JŚ