Zamknij

Gdańsk demonstrował przeciw nacjonalizmowi. To odpowiedź na zjazd ONR. Mocne słowa ocalałej z Holocaustu

Redakcja
21.04.2018 17:04

Ok. 1,5 tysiąca osób protestowało w sobotę w centrum Gdańska przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi. Manifestacja odbyła się z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jako odpowiedź na zjazd i marsz Obozu Narodowo-Radykalnego, który odbył się w mieście tydzień temu z okazji 84. rocznicy założenia tej organizacji.

Gdańsk
fot. PAP

Według Urzędu Miejskiego w Gdańsku i policji w manifestacji pod hasłem "Demokratyczny Gdańsk mówi NIE dla nacjonalizmu i faszyzmu" przed Ratuszem Głównego Miasta Gdańska uczestniczyło ok. 1,5 tysiąca osób.

"Historia powinna być dla nas ostrzeżeniem"

- Historia powinna być dla nas ostrzeżeniem i lekcją, ale okazuje się, że dla wielu naszych rodaków ta historia sprzed 70 i 80 lat nie jest przemyślana. Ubierają się w kostiumy organizacji nacjonalistycznych, faszystowskich, które były antysemickie, które siały nienawiść, które mówiły, że jeden naród jest ponad innymi narodami. I to jest hańba - mówił Adamowicz podczas wiecu.

Zobacz także

Adamowicz przypomniał stanowisko NSZZ "Solidarność" z pierwszego zjazdu w Gdańsku w 1981 r. mówiące o tym, że związek "sprzeciwia się wszelkim podziałom narodowościowym i walczyć będzie o zagwarantowanie pełni praw obywatelskich wszystkim Polakom niezależnie od ich przynależności narodowej lub pochodzenia".

Mocne słowa dwóch kobiet, które przeżyły wojnę

Głos zabrała także 96-letnia Magdalena Wyszyńska, pochodzenia żydowskiego, która przeżyła wojnę dzięki swojemu korepetytorowi. - Brak ze strony władz państwowych stanowczych działań w kierunku unicestwienia dążeń nazistowskich nasuwa podejrzenia, że dbanie o powiększenie wyborczego elektoratu jest ważniejsze od naszego bezpieczeństwa - oceniła.

Zobacz także

- Ja byłam świadkiem wejścia obcej armii do Polski, ale widząc tu państwa wierzę, że państwo nigdy na to nie pozwolą i nigdy do tego nie dopuszczą - mówiła z kolei prof. Joanna Muszkowska-Penson, więźniarka Ravensbrueck, której Rada Miasta Gdańska przyznała w marcu tytuł honorowego obywatela miasta Gdańska.

RadioZET.pl/PAP/MP