Zamknij

KOD bez zgody na cykliczne zgromadzenia 10 kwietnia w Gdańsku. Argumenty budzą kontrowersje

06.04.2019 14:17
KOD bez zgody na cykliczne zgromadzenia 10 kwietnia w Gdańsku. Argumenty budzą kontrowersje
fot. BARTOSZ MAKOWSKI/REPORTER

Wojewoda pomorski nie zgodził się na to, by Komitet Obrony Demokracji miał prawo do cyklicznych zgromadzeń 10 kwietnia na Placu Solidarności w Gdańsku. Decyzję uzasadnił między innymi tym, że na ten dzień zgodę na uroczystości dostała już od niego stoczniowa Solidarność. Wojewoda użył jednak argumentów, które KOD chce teraz wykorzystać w sądzie, podważając jego kontrowersyjną decyzję dotyczącą 4 czerwca. 

Wojewoda, uzasadniając odmowę dla KOD-u, dokładnie przeanalizował, jak przez ostatnie trzy lata komitet organizował rocznicę tragedii smoleńskiej. Urzędnicy Dariusza Drelicha ustalili, że faktycznie był za te wydarzenia odpowiedzialny jeden podmiot - Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze (a to oznacza spełnienie jednej z ustawowych przesłanek cykliczności).

Wojewoda zwraca jednak uwagę na kolejny fakt. Za każdym razem były one organizowane w innym miejscu - trzy lata temu w Gdyni na Placu Grunwaldzkim, rok temu w Sopocie na Placu Przyjaciół Sopotu, a jedynie dwa lata temu w Gdańsku na Placu Solidarności. Tymczasem tożsamość miejsca jest kolejnym z ustawowych warunków cykliczności. Między innymi dlatego wojewoda wydał decyzję odmowną. 

Rodzi się jednak pytanie: dlaczego wojewoda pomorski w tak dogłębny sposób nie przeanalizował wniosku Solidarności w sprawie 4 czerwca? Stoczniowcy tej rocznicy nie obchodzą od lat, wielu z nich podkreśla że to "symbol zdrady i zmowy elit", zresztą w dokumentach gdańskiego ratusza próżno znaleźć w ostatnich latach informacje o zgromadzeniach odbywających się właśnie tego dnia i organizowanych przez związkowców. Mimo to wojewoda dał "Solidarności" plac na wyłączność. W swojej decyzji napisał:

W treści wniosku zawarto informację o organizowaniu zgromadzeń w zbieżnych terminach i w tym miejscu w latach poprzednich

Nie podano jednak ani jednego przykładu świętowania przez Solidarność rocznicy 4 czerwca przez ostatnie trzy lata. 

Zobacz także