Zamknij

Troje kandydatów powalczy o fotel prezydenta Gdańska. Ostateczna lista

Redakcja
07.02.2019 09:23
Troje kandydatów powalczy o fotel prezydenta Gdańska. Ostateczna lista
fot. W.STROZYK/REPORTER/East News

3 marca o fotel prezydenta Gdańska powalczy ostatecznie troje kandydatów. Żeby znaleźć się na liście, musieli zebrać co najmniej 3 tysiące podpisów. Wymagany limit przekroczyli p.o. prezydenta Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba z Odpowiedzialnego Gdańska i reżyser Grzegorz Braun.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Termin na składanie podpisów minął w środę o północy. Tego dnia do Miejskiej Komisji Wyborczej zgłosiły się trzy komitety.

Komitet Marka Skiby „Odpowiedzialni – Gdańsk” złożył ich nieco ponad 5 tysięcy. Komitetowi Grzegorza Brauna udało się zebrać blisko 5,9 tysięcy podpisów.

25 tysięcy podpisów przynieśli w środę do MKW członkowie komitetu Aleksandry Dulkiewicz. To podpisy, które dołożyli do już wcześniej zebranych kilkunastu tysięcy. Złożyli je „na wszelki wypadek” w związku z zamieszaniem dotyczącym nazwy komitetu.

Zobacz także

- Będą one służyły na potrzeby ewentualnych dalszych protestów i skarg wyborczych, które być może będą zgłaszane, ze względu na to, że, jak wiemy, kwestionowane są podpisy, które do tej pory zbieraliśmy i które zostały złożone 5 lutego. W związku z tym w środę złożyliśmy nową partię podpisów – tłumaczył pełnomocnik komitetu mec. Paweł Czerniewski.

To wszyscy kandydaci, którym udało się zebrać wymaganą liczbę podpisów. Początkowo start w przedterminowych wyborach na prezydenta Gdańska deklarowali jeszcze:

pierwotnie start wyborach na prezydenta Gdańska zadeklarowało osiem osób: Piotr Walentynowicz - KWW Gdańsk dla mieszkańców, Andrzej Kania - KWW Alternatywa Społeczna, Sławomir Ziembiński - KWW Nasz polski Gdańsk, Dorota Maksymowicz-Czapkowska - KWW Normalny Kraj, Adam Stankiewicz - KWW Adama Stankiewicza „Gdańsk to nie Palermo - da się ulepszyć”.

Zobacz także

Kim są kandydaci na prezydenta Gdańska*?

Aleksandra Dulkiewicz ma 39 lat. Jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Gdańskim. W 2006 r. została asystentką prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Uczestniczyła w przygotowaniach Gdańska do UEFA EURO 2012, brała też udział w powstaniu Europejskiego Centrum Solidarności. Przygotowywała projekty doradcze i inwestycyjne w Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego InvestGDA. Dwukrotnie została wybrana do Rady Miasta Gdańska z list Platformy Obywatelskiej. W marcu 2017 roku prezydent Gdańska powierzył jej stanowisko swojego zastępcy ds. polityki gospodarczej. Podczas wyborów samorządowych w 2018 roku była szefową sztabu wyborczego Pawła Adamowicza, startującego ze stowarzyszenia „Wszystko dla Gdańska”.

Zobacz także

Marek Skiba ma 46 lat. Od ponad 20 lat jest mężem Aleksandry. Z wykształcenia jest mgr inżynierem budownictwa, a od 18 lat prowadzi firmę z branży budowlanej. Należy do Ruchu Światło-Życie, a także do Diecezjalnej Diakoni Społecznej oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Wraz z żoną, od wielu lat, wspiera inne małżeństwa w Poradnictwie Rodzinnym Archidiecezji Gdańskiej. Jest również nauczycielem Naturalnego Planowania Rodziny. W 2017 roku współtworzył inicjatywę społeczną gdańszczan zgromadzoną wokół projektu „Dzieci Naturalnie”. Lider inicjatywy obywatelskiej Odpowiedzialny Gdańsk, która z czasem przekształciła się w Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk - Skiba został jego prezesem.

Grzegorz Braun ma 51 lat. Jest absolwentem studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie podjął też pracę i do roku 2007 prowadził zajęcia z dziennikarstwa. W 1993 ukończył studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Od 1987 roku współorganizował akcje Pomarańczowej Alternatywy.

Zobacz także

Braun działał także w ruchu Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. W latach 90. był publicystą kwartalnika Fronda, następnie pracował m.in. dla Radia Wrocław. Jako reżyser filmowy ma w dorobku ponad 20 tytułów. Jest współtwórcą telewizyjnego cyklu "Errata do biografii", który "za cel ma naświetlać agenturalne wątki w życiorysach znanych Polaków". W 2015 roku startował w wyborach na urząd prezydenta RP.

*za gdansk.pl

RadioZET.pl/gdansk.pl/JŚ