Zamknij

Kolejne przypadki gwałtów w szpitalu psychiatrycznym. Dyrektor rezygnuje

Mikołaj Pietraszewski
01.08.2019 14:55
Szpital
fot. Shutterstock

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku rezygnuje ze stanowiska. To w tej placówce doszło do serii gwałtów i molestowań nieletnich pacjentek. W środę wyszło na jaw, że prokuratura prowadzi już trzecie postępowanie dotyczące szpitala i znowu chodzi o przestępstwo seksualne na małoletniej osobie.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego poinformował jedynie, że dyrektor Leszek Trojanowski swoją decyzję motywuje wiekiem emerytalnym. Trudno jednak nie wysnuć wniosku, że powody mogły być inne. Dyrektor od dawna mówił o tym, że z uwagi na zaniedbania systemowe oddziały jego szpitala pękają w szwach, przez co nieletni byli przyjmowani na oddział dla dorosłych.

Zobacz także

Skoczyło się fatalnie — trzema udokumentowanymi przypadkami gwałtów i molestowań. Szpital dziś nie przyjmuje już nieletnich, a grafik dyżurów na sierpień udało się dopiąć dopiero w ostatniej chwili. Lekarze ze szpitala na Srebrzysku grozili odejściami z pracy, ale ostateczną decyzję odłożyli jednak do końca sierpnia.

Przypadki gwałtów w szpitalu w Gdańsku

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy kilkukrotnie pojawiały się doniesienia dotyczące gwałtów i molestowania w gdańskim szpitalu. W połowie czerwca wyszła na jaw historia 15-latki, którą zgwałcił 26-letni pacjent z sąsiedniej sali.

15-latka trafiła na oddział psychiatryczny dla dorosłych za zgodą jej matki: na oddziale dla młodszych pacjentów nie było miejsc. Jak ustaliła nieoficjalnie PAP w źródłach zbliżonych do organów ścigania, mężczyzna, który może być sprawcą gwałtu, jest osobą ubezwłasnowolnioną. Z kolei dwa tygodnie później pojawiły się informacje o dwóch 13-letnich dziewczynkach, które zostały zgwałcone przez 37-letniego mężczyznę, również pacjenta wspomnianej placówki. Do zdarzeń miało dojść w maju bieżącego roku.

Zobacz także

To jednak nie wszystko. Jak informuje trójmiejska „Gazeta Wyborcza”, na początku czerwca na terenie gdańskiej lecznicy doszło do kolejnego przestępstwa seksualnego. Tym razem ofiarą również miała być małoletnia pacjentka, a sprawcą pacjent szpitala młodzieżowo-dziecięcego. Aczkolwiek, jak podaje „GW”, tym razem może chodzić o osobę niepełnoletnią, najprawdopodobniej 17-latka. 

Kolejne doniesienia ws. pacjentów

Niestety, to nie wszystko. W środę Polsat News opublikował kolejne doniesienia na temat przestępstw seksualnych, jakie w przeszłości miały mieć miejsce na terenie wspomnianej wyżej placówki. Jednym z nich jest sprawa 18-latka oskarżonego o zmuszenie osoby małoletniej do obcowania płciowego. Do zajścia miało dojść w 2018 roku, a obecnie trwa proces, w którym wyrok ma zapaść w sierpniu.

Zobacz także

Kolejne dwa przypadki to napaść seksualna na 14-latkę (czerwiec 2019), której miał dopuścić się kolejny pacjent oddziału dziecięco-młodzieżowego oraz sprawa trojga nastolatków.  „Na terenie szpitala ujawniono przypadek, w którym troje małoletnich dopuściło się wspólnego obcowania płciowego” – powiedział w rozmowie z Polsat News Łukasz Zioła z gdańskiego Sądu Okręgowego. 

RadioZET.pl/MBa/PAP/trójmiasto.wyborcza.pl/polsatnews.pl