Zamknij

Lekcje w szkołach nawet do wieczora? Nasz reporter przejrzał plany lekcji

28.08.2019 12:58

Możecie spać praktycznie do południa, za to lekcje skończycie późnym wieczorem. Tak wyglądają plany lekcji w niektórych liceach, które w tym roku do klas pierwszych przyjęły podwójne roczniki. W szkołach nie ma wystarczającej liczby sal i nauczycieli, więc siłą rzeczy stają się placówkami wieczorowymi. 

Zespół Szkół Morskich w Nowym Porcie
fot. Google Maps

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

W związku z wprowadzaniem reformy edukacji – wydłużeniem o dwa lata nauki w szkołach podstawowych i likwidacją gimnazjów – w tym roku o miejsca w szkołach średnich ubiega się pierwszy rocznik absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej i ostatni rocznik gimnazjalistów.

Kumulacja roczników stanowi ogromne wyzwanie dla organów samorządu terytorialnego i dyrektorów szkół. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie wystarczającej liczby miejsc dla uczniów w szkołach średnich i przygotowaniem planów zajęć. 

Gdańsk. Lekcje w szkołach do wieczora? 

Reporter Radia ZET Maciej Bąk był w środę na spotkaniu z władzami Gdańska, poświęconym startującemu rokowi szkolnemu. W stolicy województwa pomorskiego w zdecydowanej większości liceów lekcje będą zwykle kończyły się o godzinie 16:00. Miasto już dwa lata temu zaczęło na wszelki wypadek zmniejszać liczbę klas. Gorzej wygląda sprawa w najbardziej obleganych szkołach technicznych.

Jedynie Zespół Szkół Morskich w Nowym Porcie zadeklarował, że takie zajęcia będą trwały do około godziny 20. W Zespole Szkół Łączności lekcje zakończą się o 18 wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk

 Lekcje do wieczora oznaczają, że zabraknie czasu i miejsca na większość zajęć pozalekcyjnych. Rok szkolny 2019/2020 rozpocznie się 2 września i potrwa do 26 czerwca.

Zobacz także

RadioZET.pl/Maciej Bąk z Gdańska