Oceń
Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
W grudniu 2018 r. w "Dużym Formacie", magazynie "Gazety Wyborczej", opublikowano reportaż "Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?", w którym kapelan Solidarności, wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku Henryk Jankowski został oskarżany m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich.
W piątek na łamach "Gazety Wyborczej" wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz ocenił, że ks. Jankowski był agentem SB, a jego teczka została zniszczona. Więcej o sprawie pisaliśmy na radiozet.pl.
Msza święta w intencji prałata Jankowskiego w św. Brygidzie
Jak informuje portal Gazeta.pl, w niedzielę w mszy świętej za ks. Henryka Jankowskiego w kościele św. Brygidy uczestniczyli m.in. Piotr Duda, przewodniczący Solidarności, Karol Guzikiewicz, działacz związkowy i radny PiS w pomorskim sejmiku, gdański piekarz Grzegorz Pellowski czy Kazimierz Koralewski, gdański radny PiS.
Nabożeństwu przewodniczył ks. proboszcz Ludwik Kowalski, który w wygłoszonej homilii bronił kapelana ''Solidarności''.
- Miłość ociera się o nienawiść. Czy nie tak było w życiu Chrystusa? Jak pokonać nienawiść? Jezus przeszedł przez życie dobrze czyniąc, a spotkał się z nieprzejednaną nienawiścią. Nie możemy chorować na chorobę nienawiści, na którą niektórzy zachorowali. Módlmy się w intencji kochanego prałata ks. Henryka Jankowskiego, kapelana Solidarności, który wyniósł świątynię z gruzów. Niech Bóg grzechy mu wybaczy, a ze ze względu na uczynione dobro obdarzy go spokojem za poświęcenie dla ojczyzny - mówił.
W sobotę rano z udziałem kilkudziesięciu stoczniowców Stoczni Gdańskiej postawiono na nowo na cokół pomnik ks. prałata Henryka Jankowskiego.
Monument stojący niedaleko kościoła św. Brygidy w Gdańsku został przewrócony w nocy ze środy na czwartek. Nagranie filmowe z tego zdarzenia udostępnił na portalu społecznościowym dziennikarz Tomasz Sekielski. Sprawcy przesłali też portalowi Oko.press kilkustronicowy manifest, w którym napisali, m.in. że podjęli działanie, którego celem było "symboliczne strącenie ze wspólnotowego piedestału fałszywej pamięci i czci osoby Henryka Jankowskiego".
RadioZET.pl/Gazeta.pl/PAP/DG
Oceń artykuł